Açık ve yeşil alanların konya ili Seydişehir ilçesi örneğinde değerlendirilmesi
Evaluation of open and green areas in Seydişehir district of Konya province example
  1. Tez No: 578130
  2. Yazar: MÜNEVVER NAS
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ PINAR GÜLTEKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Düzce Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 127
Özet
Bu çalışmada Seydişehir İlçesi açık yeşil alanların yeterlilik durumları, kaliteleri, doğal karaktere sahip olup olmadıkları ve kullanım potansiyelleri doğrultusunda değerlendirmeler yapılmıştır. Seydişehir Belediyesi sınırları içerisinde yer alan aktif ve pasif yeşil alanların, mahallelere göre alansal büyüklükleri, kişi başına düşen miktarları, mahallelere dağılımları ve kullanılan türlerin envanteri oluşturulmuştur. Ayrıca Seydişehir Halkı'nın aktif yeşil alan ihtiyacının belirlenmesine yönelik, bir anket çalışması yapılarak yöre halkının görüşleri ve ihtiyaçları belirlenmiştir. Çalışma alanında yaşayan vatandaşların kentsel açık yeşil alan farkındalıklarının değerlendirilmesi amacı ile 407 kişiye anket uygulanmıştır. Anketin değerlendirilmesinde, vatandaşların açık ve yeşil alanlarla ilgili beklentileri ve bu alanlardan memnuniyet derecelerinin açıklanabilmesi amacı ile IBM Statistics SPSS 22 programı kullanılmıştır. Sıklık ve yüzde analizleri, bağımsız örneklem T testi, tek yönlü varyans analizi uygulanmıştır. Sonuç olarak; çalışma alanında yeşil alan nitelik ve niceliğinin yetersiz olduğu, ancak ankete katılan yöre halkının bu yetersizliğin farkında olmadığı, çalışma alanında açık ve yeşil alan kullanım alışkanlıklarının bulunmadığı belirlenmiştir. Tez kapsamında, kentsel açık ve yeşil alanların iyileştirilmesi ve kentsel yeşil alan kullanım kültürünün artırılmasına yönelik önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, assessments were made in light of the qualification status, quality, natural character of vegetation and potential of use of open green areas in Seydişehir district. The inventory of active and passive green areas within the boundaries of Seydişehir Municipality were formed. Open green areas' spatial size, per capita amounts, their distribution to the neighborhoods and the species used were measured and evaluated. In addition, a survey was conducted to determine the Seydişehir citizen's opinions and needs about open and green areas. A survey was applied to 407 people in order to evaluate the urban open green area awareness of the citizens living in the study area. In the evaluation of the questionnaire, IBM Statistics SPSS 22 program was used to explain the expectations and satisfaction levels of the citizens about the open and green areas of Seydişehir. Frequency and percentage analyzes, independent sample T test, one way ANOVA analysis and factor analysis were applied. As a result; it was determined that the quality and quantity of green spaces in the study area were insufficient, but the local people who participated in the survey were not aware of this deficiency. There were no open and green area usage habits of the citizens' who live in the study area. Within the scope of this thesis, suggestions were made to improve urban open and green spaces and to increase urban green space usage culture.