Bipolar bozuklukta yaşam kalitesi ölçeğinin (uzun form) Türkçe formunun geçerlik ve güvenirliği
Validity and reliability of Turkish version of the quality of life in bipolar disorder scale (long form)
  1. Tez No: 578134
  2. Yazar: HAVVA AĞCABAY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DERYA TANRIVERDİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikiyatri, Psychiatry
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Bu çalışma“Bipolar Bozuklukta Yaşam Kalitesi Ölçeğinin Uzun Formunun (BBYKÖ-UF)”Türkçe geçerlik ve güvenirliğini incelemek amacıyla yapılmıştır. Metodolojik araştırma olarak yapılan çalışmada BBYKÖ-UF'nin Türkçeye uyarlanarak dil geçerliliği değerlendirilmiş ve öneriler doğrultusunda ölçek düzenlenmiştir. Araştırmanın örneklemini Kasım 2012-Haziran 2013 tarihleri arasında Gaziantep Üniversitesi Şahinbey Araştırma ve Uygulama Hastanesi psikiyatri polikliniğine başvuran bipolar bozukluk tanısı alan remisyon dönemindeki 100 hasta oluşturmuştur. Test-tekrar test güvenilirliği için aynı örneklem grubundan alınan 50 hastaya 7-15 gün sonra tekrar ölçek uygulanmıştır. BBYKÖ-UF'nin güvenilirliğini değerlendirmek için Cronbach α güvenirlik katsayısı, madde analizi ve test-tekrar test analizleri yapılmıştır. Çalışmada açıklayıcı faktör analizi yapılmamış olup orijinal ölçekte yer alan 12 si temel 2 si opsiyonel 14 faktörlü yapı için doğrulayıcı faktör analizi yapılmıştır. Doğrulayıcı faktör analizinde ölçeğin alt boyutlarının uyum indeksleri yeterli bulunmuş olup her bir alt boyut ayrı ayrı kullanılabilir düzeydedir. Ölçeğin toplam Cronbach α (0.925) ve 14 alt boyutun Cronbach α güvenilirlik katsayısı incelenmiştir. Ölçeğin madde toplam madde korelasyon puanları güvenilir aralıktadır.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to determine the validity and reliability of the Turkish version of the "Quality of Life in Bipolar Disorder Scale- Long Form (QoL BD-LF). In the study which was carried out in accordance with the methodological research type, the QoL BD-LF was adapted to Turkish, its language validity was assessed, and the scale was put into final form with the necessary revisions. The sample of the study was composed of 100 patients who were diagnosed with bipolar disorder, were in remission period, and applied to a University Hospital, two State Hospital Psychiatry outpatient clinic. For the test-retest reliability, the scale was applied to 50 patients from the same sample group again 7-15 days later. Cronbach α reliability coefficient, item analysis and test-retest analysis were performed to evaluate the reliability of the QoL BD-LF. In the study, no explanatory factor analysis was performed and confirmatory factor analysis was carried out for the 14-factor structure in its original version and 12 of these factors were basic and 2 were optional. In confirmatory factor analysis, the fit indices of the subscales of the scale were found to be adequate and each subscale was individually at useable level. The total Cronbach α (0.925) of the scale and the Cronbach α reliability coefficient of 14 subscales were found to be at reliable level. Item total item correlation scores of the scale were in reliable range.