Bipolar bozukluk tanılı hastalarda mevcut tedaviye ek olarak verilen psikoeğitim'in; tedavi uyumuna, işlevselliğe, yaşam kalitesine, hastanın sosyal destek algısına ve yaşam olayları ile başa çıkma becerileri üzerine etkileri
Effect of psychoeducation in addition to medical treatment on functioning, quality of life, perceived social support, coping skills and compliance in bipolar patients
  1. Tez No: 360406
  2. Yazar: FATMA GÜL ALTUN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÖZMEN METİN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Psikiyatri, Psychiatry
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Dahili Tıp Bilimleri Bölümü
  12. Bilim Dalı: Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Bu çalışmanın amacı Bipolar Bozukluk tanılı hastalara verilen psikoeğitimin; hastaların işlevselliklerine, yaşam kalitelerine, sosyal destek algılarına, yaşam olayları ile başa çıkma becerilerine ve tedavi uyumlarına etkisini araştırmaktadır. Bu amaçla Akdeniz Üniversitesi Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı Bipolar Polikliniği'nde takip edilmekte olan ve çalışmaya dahil edilme kriterlerine uyan 72 hasta çalışma hakkında bilgilendirilip psikoeğitime davet edildi. 72 hastanın tümümün sosyodemografik verileri alındı; plazma ilaç düzeyleri kaydedildi ve ölçekler verildi. Hastalara Bipolar İşlevsellik Ölçeği, Whoqol-Bref Yaşam Kalitesi Ölçeği, Çok Boyutlu Algılanan Sosyal Destek Ölçeği, COPE, Morisky İlaç Uyum Ölçeği verildi. Hastalar psikoeğitime davet edildi; 72 hastadan 30 hasta psikoeğitime katıldı. Psikoeğitimden 3 ay sonra hastalara (N:30) aynı ölçekler tekrar verildi, en son bakılan plazma ilaç düzeyleri ve bu zaman zarfında olan yeni ataklar, ilaç değişimleri vb. klinik gelişmeler kaydedildi. Tüm verilerin istatistiksel analizi yapıldı. Sonuç olarak hastaların yaşam kalitelerinde; psikolojik sağlıkta ve sosyal ilişkilerde anlamlı derecede yükselme saptandı. Hastaların (damgalanma hissi, içe kapanıklık, ev içi ilişkiler) işlevselliklerinde artış saptandı. Hasta tarafından algılanan sosyal destekte; özellikle aile alt ölçeğinde yükselme saptandı, algılanan sosyal desteğin toplam puanın da artış görüldü. Hastaların dini odaklı ve duygusal odaklı başa çıkma tutumlarında anlamlı derecede düşüş görüldü. Hasta sayısının azlığı ve süre kısalığı nedeni ile istatistiksel olarak anlamlı çıkmamakla birlikte hastaların tedavi uyumlarında ve etkin dozda ilaç kullanım oranlarında artış görüldü. Tüm bu bilgilerin neticesinde bipolar bozukluk hastalarına ilaç sağaltımına ek olarak psikoeğitim verilmesi önerilmektedir. Psikoeğitimin hastalığın erken aşamasında verilmesi, zaman zaman tekrarlanması ve psikoeğitime ailelerin dahil edilmesinin mevcut olumlu etkiyi artıracağı düşünülmektedir. Bu konu ile ilgili daha fazla sayıda hasta ve daha uzun süreli izlemler sonucu yapılacak çalışmalara ihtiyaç vardır
Özet (Çeviri)
Bipolar disorder has adverse effects on the lives of the individuals and the people around them and causes disability due to impaired social and occupational functioning, risk of suicide, and frequent relapses. This study is conducted as three months follow-up design to determine the effect of psychoeducation on functioning, quality of life, perceived social support, coping skills and compliance. A total of 72 patients with bipolar disorder who are followed by outpatient clinic of bipolar disorder at Akdeniz University Hospital were assigned to the study and invited to psychoeducation. Prior to education, sociodemographical data, plasma levels of drugs are recorded and Social Functioning Scale (SFS) for bipolar disorder, WHO Quality of Life-BREF (WHOQOL-BREF), COPE, Morisky Medication Adherence Scale, Multidimensional Scale of Perceived Social Support perceived are applied. 30 of 72 patients are attended to Psychoeducation. 3 months following the education, patients are asked to complete previous scales and also asked to apply outpatient clinics in order to get information about clinical development such as changes in drug therapy, new episodes and also plasma levels of drugs. As are result, quality of life, social connections and psychological health are improved. Levels of functioning in areas of stigmatization, introversion, domestic relations are increased. Perceived social support especially family subscores are increased. As expected religious and emotional oriented coping attitudes are significantly decreased. Rates of taking efficient dosage of drugs and compliance are not significantly but slightly increased which can be explained by small sample size and short follow-up. Consequently, besides medical treatment, giving Psychoeducation is an important issue among bipolar patients which is recently recommended. Providing psychoeducation in the early stages of disorder, replicating the education from time to time and integrating family into education could reinforce the positive impact of psychoeducation. For the future study, larger sample size and longer follow-up duration are necessary