Acil servise solunum sıkıntısı ile başvuran olgularda yüksek akımlı oksijen tedavisinin etkinliğinin araştırılması
Investigation of the efficacy of high-flow oxygen therapy in patients presenting to the emergency department with respiratory distress
  1. Tez No: 578153
  2. Yazar: YUSUF AKGÜN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET SEBE
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İlk ve Acil Yardım, Emergency and First Aid
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Amaç: Bu çalışmada solunum sıkıntısı ile erişkin acil servise başvuran hastalarda yüksek akımlı nazal kanül oksijen (YANKO) tedavisi uygulanan hastaların tedavi öncesi, tedavi süreci ve sonrasında yaşamsal bulgularındaki ve kangazı değerlerindeki değişimler dikkate alınarak tedavi etkinliğinin değerlendirilmesi amaçlandı. Gereç ve Yöntem: Çalışma 01 Temmuz 2017 ve 01 Şubat 2019 tarihleri arasında Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Acil Tıp ABD'na solunum sıkıntısı ile başvuran, standart oksijen tedavisi ile, oksijen saturasyonu ≥ 93'e yükselmeyen, 18 yaş üstü 65 hastaya YANKO tedavisi verilerek yapılmıştır. Hastalarımızın acil servise geliş, YANKO tedavisinin 1. saat ve 4. saat vital bulguları ve kangazı parametreleri, biyokimyasal parametreler (BUN, Kreatinin, AST, ALT), acil serviste aldıkları tanılar, tedavi basamaklarındaki oksijen saturasyon değerleri, mekanik ventilator desteği gereksinimleri ve hastaların sonlanım durumları hasta veri kayıt formuna kaydedildi. Bulgular: Çalışmamıza 65 hasta dahil edildi. Hastaların 36'sı (% 55,4) erkek, 29'u (% 44,6) kadındı. Hastaların özgeçmişlerinde 25 hastanın KOAH, 20 hastanın İCAH tanısı mevcuttu. Tüm hastalara YANKO tedavisi uygulandı. YANKO tedavisi alan 25 hasta Pnömoni, 20 hasta KOAH atak, 11 hasta Dekompanse kalp yetmezliği tanısı almıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Investigation of the Efficacy of High-Flow Oxygen Therapy in Patients Presenting to the Emergency Department with Respiratory Distress Objective: The aim of this study was to evaluate the efficacy of high flow nasal cannula oxygen (HFNC) in patients admitted to the emergency department with respiratory distress by taking into account the changes in vital signs and blood gases values before, during and after the treatment. Materials and Methods: The study was carried out on 65 patients who were admitted to the Department of Emergency Medicine of Çukurova University Medical Faculty Department of Emergency Medicine between July 01, 2017 and February 01, 2019 with standard oxygen therapy, and did not increase oxygen saturation to ≥ 93 and were treated with HFNC over the age of 18 years. Our patients' admission to the emergency department, vital signs and Blood gases parameters, biochemical parameters (BUN, Creatinine, AST, ALT) of the 1st hour and 4th hour of HFNC treatment, diagnosis in the emergency department, oxygen saturation values at the treatment steps, requirements of mechanical ventilator support and outcome of the patients cases were recorded in the patient data record form. Findings: 65 patients were included in the study. Of the patients, 36 (55.4%) were male and 29 (44.6%) were female. 25 patients had COPD and 20 had Interstitial Lung Disease. HFNC treatment was applied to all patients. Twenty-five patients with HFNC were diagnosed with pneumonia, 20 patients with COPD attacks, and 11 patients with decompensated heart failure.