Anadolu Aleviliği üzerine düşünceler: Esat Korkmaz örneği
Thoughts on Anatolian Alevism: Esat Korkmaz example
- Tez No: 578167
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HANİFİ ŞAHİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Tarih, Religion, History
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 149
Özet
Alevilik, İslam Mezhepleri Tarihi'nde kökleri ilk dönem siyasi tartışmalara kadar dayanan bir oluşumdur. Tarihi süreç içerisinde farklı coğrafyalarda, farklı gruplar tarafından benimsenen ve birçok kişi tarafından yorumlanan Alevilik, Anadolu topraklarına oldukça erken sayılabilecek bir dönemde ulaşmış, kendine özgü kabulleri ve hayat tarzları geliştiren bir topluluğu ifade etmek için kullanılmış bir kavramdır. Çalışmamızın amacı yüzyıllarca boyunca Anadolu topraklarında yaşanan Anadolu Aleviliği ile ilgili çağdaş Alevi yazarlardan Esat Korkmaz'ın düşüncesindeki Anadolu Aleviliği hakkında genel bilgiler sunmaktır. Çalışmamız şahıs eksenli bir çalışma olup, her türlü öznel yargı ve değerlendirmelerden uzak bir şekilde betimleyici bir metot ile kaleme alınmıştır. Çalışmamız iki bölümden oluşmakta, birinci bölümde Alevilik ile ilgili genel bir tanımlama yapılmaktadır. İkinci bölümde ise Esat Korkmaz'ın düşüncesindeki Anadolu Aleviliği anlatılmaktadır.
Özet (Çeviri)
Alevism is a social formation that has its roots in the first periot of political debates in the history of Islamic sects. Alevism, which was adopted by different groups in different geographies during the historycal periot and interpreted by many people, reached Anatolia at a fairly early time. İt is a concept used to refer to a community which developed its own unique acceptances and lifestyles. The aim of our study is to provide general information about Anatolia'n Alevism in the mind of Esat Korkmaz, one of the contemporary Alevis writers, about Alevism that has been practised in Anatolia'n lands for centuries. Our study is a personalized study and is written with a descriptive method, free from any subjective judgments and evaluations. Our study consists of two parts, and in the fisrt chapter there is a general definition of Alevism. In the second chapter, Anatolia'n Alevism in the mind of Esat Korkmaz is described.