Diyanet personelinin Alevilik hakkındaki bilgileri ve düşünceleri üzerine nitel araştırma: Malatya ı̇li Yeşilyurt örneği
Qualitative research on the knowledge and thoughts of religious affairs personnel about Alevism: The example of Yeşilyurt in Malatya province
  1. Tez No: 980782
  2. Yazar: MEHMET ALİ YETİŞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÜLTEKİN EROĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Alevilik Araştırmaları Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Alevilik-Bektaşilik Araştırmaları Ana Bilim Dalı (disiplinlerarası)
Özet
Hz. Peygamberin vefatından sonra gerek siyasi gerekse itikadi uyuşmazlıklar sürecinden sonra ortaya çıkan Alevilik sorunlar, süreçler, yöntemler ve yönetimler değişse de bazen sancılı bazen istikrarlı bazen de parlak bir şekilde varlığını koruyarak günümüze kadar gelmiştir. Anadolu coğrafyasında da dini kültürün önemli bir parçası olan Alevilik ve Alevilere dair yaklaşımlar ve sosyal etkileşimler, Aleviliğe ilişkin araştırmaları daha da önemli ve değerli hale getirmiştir. Bu önemi göz önünde tutarak Türkiye'de topluma dinî konularda rehberlik yapan Diyanet Personelinin Alevilikle ilgili bilgi, düşünce ve görüşlerinin araştırılmasının Alevi-Sünni etkileşimine katı sağlayacağı düşüncesinden hareketle bu tez çalışması yapılmıştır. Araştırmanın temel amacı, Malatya ili Yeşilyurt ilçesinde görev yapan DİB personelinin Alevilik ve Alevilerle ilgili sahip oldukları bilgi, düşünce ve tecrübelerinin neler olduğunu keşfetmektir. Çalışmada, Diyanet personelinin fikir ve görüşlerini varsa deneyimledikleri olay ve durumları onlardan daha kolay ve güvenilir bir şekilde öğrenebilmek amacıyla nitel araştırma yöntemi tercih edilmiş, personelle derinlemesine görüşmeler yapılmıştır. Katılımcılara kartopu örnekleme tekniği ile ulaşılmış, veri toplama aracı olarak yarı-yapılandırılmış mülakat soruları kullanılmıştır. Araştırmaya Yeşilyurt ilçesi sınırlarında görev yapan 19'u erkek 9'u kadın olmak üzere 28 DİB personeli katılmıştır. Bulgular, personelle yapılan mülakatlar sonucunda elde edilmiştir. Bulgulara göre personelin Alevilik konusunda olumlu bir bakış açısına sahip olduğu, ancak Alevilik hakkında yeterli bilgiye sahip olmadıkları, Alevilik ile ilgili personelin yetiştirilmesinin gerekli olduğu, Alevi önderleri olan dedelerin de süreli bir eğitimden geçmelerinin önemli olduğu, ayrıca Diyanet İşleri Başkanlığı'nın Alevilik konusunda olumlu ve birleştirici yaklaşım sergilediği anlaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Alevism emerged after the death of the Prophet Muhammad, following a period of political and theological disagreements. Although issues, processes, methods, and administrations have changed, Alevism has maintained its existence to this day, sometimes painfully, sometimes steadily, and sometimes brilliantly. Alevism, a significant part of the religious culture in Anatolia, and the approaches, social ties, and interactions with Alevis make research on Alevism even more important and valuable. Considering this importance, this thesis was conducted with the belief that investigating the knowledge, thoughts, and ideas of Religious Affairs personnel, who provide religious guidance to society in Turkey, regarding Alevism would contribute to Alevi-Sunni interaction. The primary objective of this research is to explore the knowledge, thoughts, and experiences of Religious Affairs personnel working in the Yeşilyurt district of Malatya province regarding Alevism and Alevis. In this study, a qualitative research method was employed to more easily and reliably gather the opinions and experiences of Diyanet personnel, including any events and situations they may have experienced. Participants were recruited using a snowball sampling technique, and semi-structured interview questions were used as the data collection tool. Twenty-eight Diyanet personnel (19 men and 9 women) working in the Yeşilyurt district participated in the study. The findings were obtained through interviews with the personnel. According to the findings, it was understood that the personnel had a positive view on Alevism, but they did not have sufficient knowledge about Alevism, that the personnel should be trained in Alevism, that it is important for the dedes, who are Alevi leaders, to undergo periodic training, and that the Presidency of Religious Affairs displayed a positive and unifying approach towards Alevism.