Düzce İl Özel İdaresi bünyesinde ihalesi yapılan kamu işlerinin yapı maliyeti tahmininde farklı maliyet yöntemlerinin kıyaslanması
Comprasion of different cost methods for the public works tendered within the scope of Düzce Special Provincial administration
- Tez No: 578168
- Danışmanlar: DOÇ. DR. RIFAT AKBIYIKLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Düzce Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Bu araştırmada; Düzce İl Özel İdaresi bünyesinde ihalesi yapılan Kamu işlerinin yapı maliyeti tahmininde yaygın olarak kullanılan ve en önemli veri tabanları olarak kabul edilen inşaat Birim Fiyat Yöntemi (BFY) ve yapı yaklaşık maliyetlerinin (Birim Alan Maliyet Yöntemi) maliyet tahmini performanslarının belirlenmesi, kıyaslanması ve değerlendirilmesi amaçlanmıştır. İnşaat sektöründeki çekişme, yüklenicilerin kar yüzdelerinin azalmasına neden olmaktadır. Maliyet tahmini için; inşaat işlerinin ön keşiflerde genellikle kabullere dayalı olarak hesaplama yapılır. Bu yüzden öngörülen maliyetlerin gerçekleşme oranı düşük seviyelerdedir. İşte bu yetersizlikler, sektörde yapılan işlerin maliyetlerine ve sürelerine yönelik tahminlerde büyük yanılmalara sebep olmaktadır. Bu da öngörülen bütçenin aşılması başta olmak üzere, önemli kayıplara neden olmaktadır. İnşaat birim fiyat yöntemi; yapım işlerinin uygulama projesi evresine yönelik olarak hazırlanmıştır. Bu yöntemin; teknolojik yeniliklere açık olmaması, birim fiyatların imalatın yapılacağı yer vb. faktörler gözetilmeden hazırlanmış olması, bazı yapım işlerinin poz numarasının ilgili veritabanı kapsamında yer almaması ve güncelleme periyodunun ülkenin ekonomik koşullarına uygun olmaması gibi bazı temel problemlere sahip olduğu bilinmektedir. Bu çalışmada Yapı Maliyeti Tahmininde Birim Fiyat Yöntemi-Yapı Yaklaşık Maliyetleri Kıyaslaması yapılmış olup; kamu yönetimi ile özel sektör tarafına yönelik iyileştirme önerilerinde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study; it is aimed to determining, comparing and evaluating the cost estimation performances of the construction unit price method (BFY) and the approximate cost of construction (Unit Area Cost Method), which are widely used in the construction cost estimation of public works and which are considered as the most important databases in tendering and bidding in Düzce County Special Provincial Administration. Conflict in the construction sector leads to a reduction in the profit percentage of contractors. For cost estimation; preliminary estimates of construction works are generally based on assumptions. Therefore, the realization rate of projected costs is low. These inadequacies cause big errors in estimating the costs and durations of the works performed in the sector. This leads to significant losses, especially when the budget is exceeded. Construction unit price method is prepared for the construction project phase. It is known that this method has some problems such as; not being open to technological innovations, unit prices being prepared without taking into consideration the construction environment, some work items not included in the relevant data base and the update period not suitable for the economic conditions of the country. In this study, Unit Price Method-Construction Approximate Costs Comparison has been made in Estimating Construction Cost; and improvement suggestions were made for public administration and private sector.