John Stuart Mill'de birey-toplum ilişkisi
The relationship between the individual and the society in John Stuart Mill
- Tez No: 578176
- Danışmanlar: PROF. DR. HACİ ÖMER ÖZDEN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Felsefe, Philosophy
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 155
Özet
Bu çalışmanın amacı, İngiliz filozof John Stuart Mill'in düşünceleri doğrultusunda ortaya koymaya çalıştığı birey-toplum ilişkisinin araştırmasını yapmaktadır. Bu amaca uygun olarak çalışmamız giriş, iki ana bölüm ve sonuç kısmından oluşmaktadır. Giriş bölümünde, Mill'in yaşadığı yüzyılın genel özelliklerine, onun biyografisine ve düşüncesinin önemine değindik. Birinci bölümde, Mill düşüncesinde ahlakın, siyasetin ve dinin temelleri, ana kavramları ve bunların birbiri ile olan ilişkisini ele alarak, Mill felsefesinin temel hatlarını yaşadığı yüzyılın genel özelliklerini de göz önüne alarak inceledik. İkinci bölümde, Mill'in ileri sürdüğü fikirler doğrultusunda ortaya koymaya çalıştığı birey-toplum, birey-devlet ve bir birey olarak kadın ve onun toplumsal değeri hakkındaki düşüncelerini, Mill felsefesinin önemli bir kavramı olan fayda ilkesi doğrultusunda inceledik. Sonuç kısmında ise filozofun düşüncesinden hareket ederek, birey ve toplum ilişkisinde vardığı sonuçları ortaya koyduk ve Mill düşüncesinin günümüze uyarlanabilen yönlerini tartıştık.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to research the relationship between the individual and the society that the British philosopher John Stuart Mill tries to reveal in line with his thoughts. For this purpose, the study consists of two main chapters and a conclusion. The introduction touches upon the general characteristics of the century Mill lived in, his biography, and the importance of his thought. The first chapter deals with the basic concepts of morality, politics and religion and their relationship to each other in Mill thought, and also examines the fundamental aspects of Mill's philosophy by taking the general characteristics of his century into account. The second chapter examines the idea of the woman as an individual, her social value and the individual-society, the individual-state that develops with the ideas put forward by Mill in line with his principle of benefit. The conclusion part reveals the consequences of the relationship between individual and society from the thought of Mill, and discusses the aspects of Stuart Mill thought that can be adapted to the present.