John Stuart Mill'de özgürlük ve politika
Freedom and politics in John Stuart Mill
- Tez No: 512215
- Danışmanlar: DOÇ. DR. KURTUL GÜLENÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Felsefe, Philosophy
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Felsefe Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
Bu çalışma John Stuart Mill'in faydacılık öğretisiyle birlikte politika anlayışını incelemeyi ve Mill'in yaşadığı dönemin tarihsel özellikleri içinde onun politik ve ahlaki sisteminin ayrıntılı bir araştırmasını yapmayı ve özellikle özgürlük-fayda-adalet ilişkisini sorgulamayı amaçlamaktadır; çünkü özgürlük ve adaletin birbirini gerektirdiği ve bunun faydacılıkla mümkün olacağı düşüncesi Mill'de öne çıkmaktadır. Ona göre adalet bireyin özgürlüğünün korunması için bir teminat vazifesi üstlendiği gibi, özgürlüğü sağlamak için de gereklidir. Çalışmayla, liberal teorinin merkezinde bulunan özgürlük meselesini ve faydacılık öğretisindeki adalet anlayışını Mill açısından ele almak ve çağdaşı filozoflardan farklı olarak, içinde bulunduğu dönemin şartlarında sıra dışı kabul edilen kimi düşünceleri bile ateşli bir şekilde savunan bu filozofun görüşlerini doğru bir şekilde anlamak ve tartışmak hedeflenmiştir. Toplam mutluluğu artırmanın faydacılıkla sağlanacağı yönündeki düşüncesi Mill'i bu üç kavramı birbirine bağlamaya, hatta birbirini gerektiren bir konuma yerleştirmeye itmiştir. Nihayetinde Mill'in sistemi yaşamın her alanını kapsayan, sadece pratik bir sistem olmanın ötesinde, nasıl bir birey sorusunun da öne çıktığı modern dönemde, bu problemin tüm açılarıyla cevaplanmaya çalışıldığı bir sistemdir.
Özet (Çeviri)
This work aims to examine the understanding of politics with John Stuart Mill's utilitarianism doctrine and to conduct a detailed study of his political and moral system with historical features of Mill's time and to question particularly the relation of freedom-utility-justice; because in philosophy of Mill, freedom and justice required each other and according to him this is possible with utilitarianism. For him justice is a necessity for freedom as well as a guarantee for the protection of the freedom of the individual. It is aimed at examining the problem of freedom which is at the center of liberal theory, and the concept of justice in the utilitarianism from the perspective of Mill. This study tries to elaborately understand and discuss to views of philosopher, that as opposed to contemporary philosophers clearly advocates even some thoughts considered unusual in the circumstance of the time. The idea that total of happiness in Mill is to be achieved by means of utilitarianism has led him to connect these three concepts together and even place them in a position of necessity for each other. Ultimately, Mill's system is a system that covers all aspects of life, not just a practical system, but also an attempt to answer all the aspects of the problem of individual which appears at first in the modern period.