Yusuf Has Hacib'in Kutadgu Bilig'inde din ve ahlak
Religion and morality in Yusuf Has Hacib's work Kutadgu Bilig
  1. Tez No: 578196
  2. Yazar: SELMA ERDOĞAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TUNCAY İMAMOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Felsefe, Tarih, Religion, Philosophy, History
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Bu çalışma, m.s.1019-1077 yılları arasında yaşamış olan Yusuf Has Hacib'in Türk İslam Tarihinde başyapıt olarak kabul edilen Kutadgu Bilig adlı eserini din ve ahlak anlayışı bağlamında tespit ve değerlendirmeyi amaç edinmiştir. Bu amaç ile ilk olarak yazarın hayatı ve fikri yapısı ele alınmıştır. Daha sonra ise Kutadgu Bilig'in arka planındaki epistemolojik faktörlere değinilmiştir. Birinci bölümde ise eseri inceleme konusu yapan din ve ahlak gibi kavramlar temellendirilmeye çalışılmıştır. İkinci bölümde ise ahlaki kavramların neler olduğunu ortaya koyarak bu kavramların erdemli bir yaşama etkisine dair bulgular elde edilmiştir. Yusuf Has Hacib'inKutadgu Bilig'inde din ve ahlak arasındaki ilişki din felsefesi bağlamında incelenmiştir. Buna bağlı olarak eserdeki ahlaki özelliklerin erdemli bir hayat ile ne şekilde ilişkilendirildiği izah edilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study aimed to evaluate the work of Yusuf Has Hacib'sKutadguBilig, considerated to be masterpiece in Turkish Islamic History, within the framework of god and moral understanding.For this purpose, the life and intellectual world of the author were firstly discussed. Then the epistemological factors behind the author are discussed. In the first part, the concepts such as religion and morality which are the subject of the study are tried to be dealt with.In the second part , the finding of the effects of these concepts on a virtuous life were obtained by revealing what the moral concepts are. In Yusuf Has Hacib'sKutadguBilig work, the relationuship between religion and morality is examined in the context of philosophy of religion.Accoringly, it is tried to explan how the moral features in the work are related to a virtuous life.