Doğu ladini (Picea orientalis (L) link.) populasyonlarında genetik yapının izoenzim analizleri ile belirlenmesi
Determination of genetic structure of oriental spruce populations using by isozyme analysis
- Tez No: 57821
- Danışmanlar: PROF. DR. ZEKİ YAHYAOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
ÖZET Doğu Ladini (Picea orientalis (L) Link. ) Populasyonlannda Genetik Yapının tzoenzim Analizleri ile Belirlenmesi Bu çalışma, Doğu Ladininin bölgedeki genetik varyasyonlarını ortaya koymak amacıyla yapılmıştır. Bunun için yayılış alanını temsilen seçilen toplam 26 farklı deneme alanından tohum elde edilmiştir. Analizlerde tohumların kuru endosperm! kullanılmıştır. Analizler Ashton & Braden ayırma sistemine göre LAP ve GOT enzimleri ile gerçekleştirilmiştir. Analizler sonucunda tüm populasyonlarda LAP enziminde, LAP-A ve LAP-B olmak üzere iki enzim gen lokusunda toplam 6 allel tipi, GOT enziminde ise GOT-A, GOT-B ve GOT-C olamak üzere üç enzim gen lokusunda toplam 8 allel tipi belirlenmiştir. LAP enziminde gerek allel frekansları gerekse populasyon içi varyasyon değerleri bakımından yükseklik kademeleri ve güzergahlar arasında önemli bir fark bulunamamış, buna karşılık GOT enziminde sadece güzergahlar arasında bazı allel frekansları bakımından farklılıklar ortaya çıkmıştır. Tüm populasyonlarda belirlenen ortalama allel sayısı 10.8, her lokustaki ortalama allel miktarı 2.17 ve polimorfik lokus yüzdesi % 76.15 'tir. Populasyonlar arasında belirlenen ortalama genetik mesafe değeri ise 0.1759 'dur. Buna göre Doğu Ladini populasyonlannın genetik bakımından beklenenden daha yüksek oranda zengin bir varyasyona sahip olduğu söylenebilir. Anahtar Kelimeler : Genetik Çeşitlilik, Populasyon, Elektroforesis, Izoenzim, Gen İşaretleri, Doğu Ladini, Endosperm, Allel, Loci VI
Özet (Çeviri)
SUMMARY Determination of Genetic Structure of Oriental Spruce ( Picea orientalis ( L ) Link. ) Populations Using by Isozyme Analysis In this study, the genetic variation in 26 natural populations of Oriental spruce (Picea orientalis (L.) Link.) was investigated. In order to proceed on this purpose, the 26 Oriental spruce seed samples and their megagametophyte were collected and used in isozymes analysis. According to Ashton & Braden buffer systems, the analysis were realised using by the LAP and GOT enzymes. It was found that LAP-A and LAP-B enzyme gene loci showed 6 allele types, whiles GOT-A, GOT-B and GOT-C showed 8 alleles types for all populations. Differences between vertical and horizontal levels of the LAP enzyme for all populations are not found to be statistically important. However, some alleles frequencies of the GOT enzyme were statistically different for only horizontal levels. The average percentage of polymorphic loci, the number of alleles / locus, the number of alleles and genetic distance for all populations were 76.17, 2.17, 10.8 and 0.1759 respectively. It may be concluded that some populations of Oriental spruce have more variations than expected and there are important differences between populations in terms of genetic distance. Key Words : Genetic diversity, Population, Electrophoresis, Gene Marker, Loci, Oriental Spruce, Megagametophyte, Alleles, VII