U 18, U 21 ve büyükler kategorisindeki lisanslı kayakçılar ile spor yapmayan bireylerin sosyal beceri düzeylerinin karşılaştırılması
U18, U21 and seniors in the category of skiers and non-sports individuals comparison of social skills level
  1. Tez No: 578228
  2. Yazar: YAKUP ÖNAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ABUZER TAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
Lisanslı olarak kayak sporu yapan bireyler ile hiç spor yapmayan bireylerin sosyal beceri düzeylerinin karşılaştırılmasının incelendiği bu çalışmada amacımız kayak sporunun sosyal becerilere olan etkisini araştırmaktır. Çalışmada örneklem seçimi oranlı küme örnekleme yöntemi kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Çalışmada düzenli olarak kayak sporu yapan bireylerle spor yapmayan bireyler arasındaki sosyal beceri düzeyleri incelenmiştir. Kars ili Sarıkamış ilçesinde ikamet etmekte olan 104 lisanslı kayakçı ve 98 hiç spor yapmayan bireylere Riggio (1986) tarafından geliştirilen ve Yüksel (1988) tarafından Türkçeye uyarlanan ''Sosyal Beceri Envanteri'' uygulanmıştır. Veri seti parametrik olma durumunda t-testi ve Anova, Nonparametrik olma durumunda Mann Whitney-U, Kruskal-Wallis uygulanmıştır. Çalışma sonucunda; Kayak yapan sporcuların, kayak yapmayanlara göre Sosyal becerilerinin daha yüksek olduğu, bunun farklılığın spor yapma yılı ve spor yapma süresiyle farklılık gösterdiği istatistiki olarak bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to compare the social skill levels of individuals who do ski sports with licensed individuals and to investigate the effect of ski sport on social skills. In this study, sample selection was made by using proportional cluster sampling method. In this study, social skill levels between individuals who regularly ski and those who do not. Lisans Social Skills Inventory ve developed by Riggio (1986) and adapted to Turkish by Yüksel (1988) was applied to 104 licensed skiers and 98 individuals who did not do any sport in Sarıkamış district of Kars. In the case of parametric data set, t-test and Anova, in case of nonparametric Mann Whitney-U, Kruskal-Wallis were applied. In the results of working; It was found that skiers had higher social skills than non skiers, and this difference was found to be different with the year of sport and duration of sport.