Şehir markalaşmasında sosyal medya kullanımının şehir imajına katkısı: İzmir örneği
The use of social media in city branding and its contribution to brand image: Case of İzmir
  1. Tez No: 578227
  2. Yazar: MUSTAFA YALÇIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZEKİYE BERİL AKINCI VURAL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Halkla İlişkiler, Kamu Yönetimi, İletişim Bilimleri, Public Relations, Public Administration, Communication Sciences
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 240
Özet
Günümüzde küreselleşme ile birlikte rekabet yalnızca işletmeler arasında değil ülkeler ve şehirlerarasında da yaşanmaktadır. Bu bağlamda ticari işletmeler kadar şehirlerin de markalaşma çabası içine girerek bu rekabette avantaj sağlamanın yollarını aramaları gerekmektedir. İşlemelerden daha kapsamlı ve karmaşık bir süreç olan şehir markalaşması; tarih, kültür, doğal zenginlikler, eğitim, ekonomi, insan kaynağı, alt yapı, teknoloji, insan hakları, hukuk gibi birçok önemli faktörü içinde bulundurmaktadır. Bu sebeple şehirlerin markalaşma çalışmaları, şehir yöneticileri ve paydaşları tarafından ortak çalışmalar, kısa ve uzun vadeli stratejik planlamalar yapılarak sistematik bir şekilde yürütülmelidir. Aksi takdirde şehirlerin yatırımcı ve turist çekmesi, ihracatı arttırması, nitelikli insan kaynağını elde tutması, çevre şehirler içerisinde cazibe merkezi olması mümkün olmayacaktır. Son yıllarda her alanda kendini gösteren ve her alana nüfuz eden sosyal medya olgusu, ticari markalarda olduğu gibi şehir markaları için de büyük önem taşımaktadır. Bu bağlamda şehrin; ayırt edici ve güçlü özelliklerinin ön plana çıkarılmasında, uzak bölgelerdeki insanlara tanıtılmasında, marka kimliğinin yansıtılmasında ve pozitif şehir marka imajı oluşturulmasında sosyal medya önemli bir araç olarak görülmektedir. Bu nedenlerden dolayı tezin amacı, şehirlerin markalaşma sürecinde sosyal medya hesaplarının şehir sakinleri ve yerli turistlerin şehir imajı algısı üzerindeki sahip olduğu rolü tespit edebilmektir. Bu bağlamda araştırmaya katılanlardan, şehirlerin sosyal medya hesabını takip eden ve etmeyenler arasındaki şehir imajı algısının farklılık gösterip göstermediği tespit edilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Nowadays, with globalization, competition is not only experienced between businesses but also between countries and cities. In this context, it is necessary for cities as well as commercial enterprises to seek the ways to gain advantage by going into the branding effort. City branding, which is a more comprehensive and complex process than businesses, has many important factors such as history, culture, natural wealth, education, economy, human resources, infrastructure, technology, human rights, law. For this reason cities' branding works, should be systematically carried out with joint work of city managers and stakeholders, short and long term strategic planning. Otherwise, it will not be possible for cities to attract investors and tourists, to increase exports, to retain qualified human resources, and to become a center of attraction within the surrounding cities. In recent years, the social media phenomenon that penetrate the every field and shows itself in every field has great importance for city brands as well as for trademarks. In this context, social media is seen as an important tool in introducing distinctive and powerful features, introducing them to people in remote regions, reflecting brand identity and creating a positive city brand image. For these reasons, the purpose of the thesis is to determine the role of social media accounts on the perception of city image of city dwellers and domestic tourists. Within this context, it was tried to determine whether or not the city image perception differs between those follow and do not follow the social media account.