Öğrencilerin bilgi okuryazarlığı becerilerini geliştirmede kullanıcı eğitiminin rolü: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi örneği
The role of user education in developing information literacy skills of students: The case of Çanakkale Onsekiz Mart University
  1. Tez No: 578234
  2. Yazar: ÜLKÜ ÖZGÜVEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. COŞKUN POLAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgi ve Belge Yönetimi, Eğitim ve Öğretim, Information and Records Management, Education and Training
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgi ve Belge Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Eğitimli ve sağlıklı her bireyin sahip olması gereken okumak, yazmak ve bilmek gibi temel bilgi ve beceriler günümüzün rekabetçi dünyasında başarılı olmak için yeterli değildir. Bilgi toplumu, bilgi çağı, teknoloji çağı gibi özelliklerle nitelenen günümüz dünyasında kişilerin başarılı olabilmesi için bilgi temelli gelişim ve değişim becerilerine, diğer bir ifadeyle bilgi okuryazarlığı becerilerine sahip olması zorunlu hale gelmiştir. Bilgi ihtiyacının farkında olma, arama, erişme, değerlendirme, kullanma ve paylaşma becerilerini kapsayan bilgi okuryazarlığının bireylere kazandırılmasında üniversite eğitiminin hedeflerine bilgi hizmetleri aracılığıyla katkı sağlayarak, eğitim-öğretim ve araştırmaları destekleyen üniversite kütüphanelerinin rolü yadsınamaz. Bu çalışma, üniversite öğrencilerinin bilgi toplumuna hazır olmaları için üniversite kütüphaneleri tarafından verilecek olan planlı, programlı ve sistematik bir bilgi okuryazarlığı programının önemine dikkat çekmeyi amaçlamıştır. Bu amaçla bir bilgi okuryazarlığı programı oluşturulmuş ve Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi öğrencilerinden seçilen örneklem gruba uygulanmıştır. Uygulanan bilgi okuryazarlığı programının sonunda öğrencilerin başarı değişim düzeyi ölçülmüş ve elde edilen veriler doğrultusunda üniversite kütüphanelerinde verilen kullanıcı eğitiminin amacı ve içeriğine yönelik öneriler geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The basic knowledge and skills, such as reading, writing and knowing, which every educated and healthy individual must have, are not enough to be successful in today's competitive world. In order to be successful in today's world characterized by information society, information age and technology age, it has become compulsory to have knowledge-based Development and exchange skills, in other words, information literacy skills. The role of university libraries that support education and research cannot be denied by contributing to the goals of university education through information services in providing individuals with information literacy, including the skills of being aware of the need for information, searching, accessing, evaluating, using and sharing. This study aims to draw attention to the importance of a planned, programmed and systematic information literacy program to be given by university libraries to be ready university students for the information society. For this purpose, an information literacy program was created and applied to the sample group selected from Çanakkale Onsekiz Mart University students. At the end of the applied information literacy program, the level of achievement change of the students was measured and in line with the data obtained, suggestions for the purpose and content of user education given in university libraries were developed.