Burdur ilinde 19-65 yaş grubu bireylerde meyve suyunun besleyici özelliklerinin sağlık açısından algısı
Burdur province perception of nutritional properties of fruit water in health caused by 19-65 age group individuals
- Tez No: 578237
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET PALA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Haliç Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 128
Özet
Son yıllarda tüketiciler artan sağlık ve refah koşulları ile içtikleri içeceklerin daha sağlıklı ve doğal olması konusunda dikkat etmektedir dolayısıyla tüketiciler yapay aromalı içecekleri tercih etmemektedirler. Meyve suları doğal ve sağlıklı olmaları nedeniyle tüketiciler arasında popüler bir seçimdir. Bu araştırma, Haziran - Eylül 2018 tarihinde başvuran, yaş ortalamaları 27,43±7,10 olan (n:213) kadın ve (n:172) erkek toplam 385 bireyin demografik özellikleri, meyve suyu algıları hakkında bilgi elde etmek ve meyve suyu tüketimlerini saptamak amacıyla planlanmış ve yürütülmüştür. Veri toplama formu olarak, bireylerin demografik durumları ve meyve suyu tüketimi olmak üzere 2 ayrı bölümden oluşan araştırmacı tarafından ilgili literatür doğrultusunda hazırlanmış olan anket formu kullanılmıştır. Araştırma sonucu elde edilen bulguların istatistiksel analizlerleri SPSS Statistics 23 programı ile yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
In recent years, consumers have been paying attention to the health and wellbeing conditions and the more healthy and natural beverages they drink, so consumers have not preferred artificial flavored beverages. Fruit juices are a popular choice among consumers because they are natural and healthy. The aim of this study is to obtain information about the demographic characteristics of the 385 individuals (mean: 27.43 ± 7.10 years) and the female (n: 172) who have a mean age of 27.43 ± 7.10 years, and to determine the fruit juice consumption. was planned and executed. As a data collection form for the research, a questionnaire which was prepared in accordance with the related literature was used by the researcher consisting of 2 separate sections, namely, demographic status of individuals and juice consumption. The statistical analyzes of the findings of the study were done by SPSS Statistics 23 program.