İleri aort darlığı tanısıyla tavi (transkatater aortik kapak implantasyonu) işlemi uygulanan hastalarda perioperatif ve hastane içi mortalite tahmininde syntax skoru ıı , euroscore ve sts skorlarının karşılaştırılması
Comparison of syntax II score, euroscore and sts scores for perioperative and in-hospital mortality prediction in patients who underwent tavi (transortic valve implantation) procedure for severe aortic stenosis.
  1. Tez No: 578238
  2. Yazar: REMZİYE DOĞAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN ŞENOCAK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kardiyoloji, Cardiology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Giriş: Aort darlığı (AD) yaygın bir kapak hastalığıdır ve transkateter aort kapak implantasyonu (TAVI), geleneksel cerrahi için yüksek risk altında bulunan hastaları tedavi etmek için giderek daha fazla kullanılmaktadır. İşlemin yaygınlaşması ve vaka sayısının artması ile işlem sırasında ve sonrasında gelişebilecek komplikasyonlara karşı öngördürücü bir skorlama ihtiyacını doğurmaktadır. Biz bu çalışmada koroner arter hastalığının tanı evreleme ve tedavisinde kullanılan Syntax Skor II (SS II) ile geleneksel risk skorlarından EUROSCORE ve STS nin hastane içi mortalite tahmininde ki öngördürücülüğünü karşılaştırdık. Metod: Çalışmaya aort darlığı nedeni ile hastanemizde 2011-2018 yılları arasında TAVİ işlemi uygulanan 70 hasta dahil edildi. Hastalar hastane içi mortalite gelişimine göre iki gruba ayrılarak risk skorlarının mortaliteyle ilişkisi araştırıldı. Bulgular: Hastaların %58,6 ı erkekti ve ortalama yaş 77,4±10.1 idi. Hastalar hastane içinde ölen ve salah ile taburcu edilen iki gruba ayrıldı. Tek değişkenli analizde, STS skoru EUROSCORE ve SS II, sol ventriküler sistolik çap ve mean aortik gradient ölüm grubunda yüksek olarak tespit edildi . postoperatif komplikasyon görülme sıklıkları 2 grupta da benzer oranda izlendi (stroke için p: 0.22, ary için p:0.50, pace implantasyonu için p: 0.49). Regresyon analizinde hastane içi mortalite gelişiminde EUROSCORE TAVİ hastalarında bağımsız öngördürücü olarak tespit edildi (p:0.036). Diğer iki skor da istatistiksel anlamlılık tespit edilmedi. Sonuc: TAVİ uygulanacak hastalarda perioperatif ve hastane içi mortalite tahmininde yaygın kullanılan risk skorlamaları içinden EUROSCORE anlamlı şekilde daha iyi tahmin gücüne sahiptir. Ancak TAVİ ye özgü , daha iyi tahminlerde bulunabilecek yeni risk skorlamalarına ihtiyaç olduğunu düşünmekteyiz. Anahtar kelimeler : TAVİ, STS, EUROSCORE, SYNTAX II, periopertaif mortalite
Özet (Çeviri)
INTRODUCTION: Aortic stenosis (As) is a common valvular disease and transcatheter aortic valve implantation (TAVI) is increasingly used to treat patients at high risk for conventional surgery. As the procedure becomes widespread and the number of cases increases, it necessitates a predictive scoring against complications that may develop during and after the procedure. In this study, we compared Syntax Score II (SS II) which are used in the diagnosis, staging and treatment of coronary artery disease with conventional risk scores ; EUROSCORE and STS, in terms of predicting in-hospital mortality. METHODS: Seventy patients who underwent TAVI between 2011 and 2018 in our hospital for aortic stenosis were included in the study. Patients were divided into two groups according to in - hospital mortality development and the relationship between risk scores and mortality was investigated. FINDINGS: 58.6% of the patients were male and the mean age was 77.4 ± 10.1 years. The patients were divided into two groups who died in the hospital and were discharged safely. In univariate analysis, STS score, EUROSCORE and SS II, left ventricular systolic diameter and mean aortic gradient was high in the group at which patients were death. The incidence of postoperative complications was similar in both groups (p: 0.22 for stroke, p: 0.50 for aki, p: 0.49 for pacemaker implantation). In the regression analysis, EUROSCORE was found to be an independent predictor of in-hospital mortality in TAVI patients (p:0.05). The other two scores were not statistically significant. CONCLUSION: EUROSCORE has significantly better predictive power among the risk scores commonly used in predicting perioperative and in-hospital mortality in patients undergoing TAVI. However, we believe that there is a need for new risk scoring systems which can make better predictions specific to TAVI. KEY WORDS:TAVI, STS, EUROSCORE, SYNTAX II, periopertaive mortalit