Endüstri 4.0 çerçevesinde inovasyon ve teknoloji temelli büyüme
Innovation and technology-based growth in the framework of industry 4.0
- Tez No: 578258
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HALİL TUNALI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Politikası Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 179
Özet
Tarih boyunca büyük teknolojik keşif ve gelişmeler sonrası ortaya çıkan sanayi devrimleri, gerek sosyal gerekse ekonomik anlamda büyük dönüşümlerin başlangıcı olmuştur. Küreselleşme olgusunun ivme kazandığı 1980 ve sonrası dönemde özellikle bilgi ve iletişim teknolojilerinde yaşanan hızlı gelişmeler, dünyayı yeni bir sanayi devriminin eşiğine getirmiştir. Önceki sanayi devrimlerinden farklı olarak nesnelerin akıllandığı bir döneme şahitlik ettiğimiz ve literatürde sıklıkla karşımıza“Endüstri 4.0”olarak çıkan bu yeni sanayi devrimi ile hayatımıza giren yenilikçi teknolojiler; yalnızca üretim ilişkilerini ve ekonomik faaliyetleri değil, tüketim alışkanlıklarımızı, zevk ve tercihlerimizi de köklü değişimlere uğratmaktadır. Değer zincirinin tamamına yayılan bir dönüşümü ifade eden Endüstri 4.0, ekonomide ve özellikle iktisadi büyümede kuralların yeniden yazıldığı, küresel güç dengelerini alt üst edebilecek bir paradigma olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu tez çalışmasında Endüstri 4.0'ın yenilikçi teknolojilerinden hareketle bu teknolojilerin büyümeye olası etkileri, Endüstri 4.0'ın öncüsü olarak kabul edilen ülkeler ve Türkiye ekonomisi için tespit edilmeye çalışılmıştır. Başlangıç yılı 2011 olarak kabul edilen Endüstri 4.0'ın yeni bir çalışma alanı olması ve henüz yeterli verilerin yayımlanmaması nedeniyle nitel bir analiz yönteminin benimsendiği bu çalışmada en güncel veri ve istatistikleri kapsayacak şekilde geniş bir literatür taraması yapılarak Endüstri 4.0'ın büyüme başta olmak üzere temel iktisadi etkileri analiz edilmeye çalışılmıştır. Çalışmada elde edilen bulgular ışığında; Endüstri 4.0'ın istihdama etkileri tartışmalı bir alan olsa da çığır açan yenilikçi teknolojilerinin sağladığı verimlilik artışı, yüksek kalite ve maliyet avantajı ile yeni dönemde gerek gelişmiş gerekse gelişmekte olan tüm dünya ülkeleri için iktisadi büyümenin itici gücü olacağı anlaşılmaktadır.
Özet (Çeviri)
The industrial revolutions that have emerged following great technological discoveries and developments throughout history, have been the commencing point of great transformations both in social and economic grounds. Rapid improvements in information and communication technologies, particularly, after the 1980s when the globalization phenomenon gained momentum, have brought the world to the brink of a new industrial revolution. Unlike previous industrial revolutions, the innovative technologies that have come into our lives along with the new industrial revolution which we witness it in an era when objects have become smart and which is indicated as“Industry 4.0”in the literature, radically transform not only the production relations and economic activities, but also our lifestyles, our consumption habits, and our tastes and preferences. Industry 4.0, which denotes an extensive transformation throughout the value chain, emerges as a paradigm that can potentially transpose global power balances and result in revision of norms of economics and economic growth in particular. This thesis studies the potential impact of Industry 4.0's innovative technologies on the economic growth of the pioneer countries and Turkey. Since Industry 4.0 is a new field of study and due to the lack of sufficient data and publications, qualitative analysis method has been adopted in this study. Using an extensive literature review and most up-to-date data and statistics, this study analyzes major economic impacts of Industry 4.0, particularly on growth. Although the impact of Industry 4.0 on employment is debatable, findings in the study show that due to the productivity rise, high quality and cost effectiveness provided by the pioneer innovative technologies, it will be the driving force for the economic growth of both developed and emerging economies throughout the world.