Anne baba tutumlarının depresyon, temel psikolojik ihtiyaçlar ve yaşam pozisyonları üzerindeki etkisi
The effect of parental attitudes on depression, basic psychological needs and life positions
  1. Tez No: 578259
  2. Yazar: ŞULE SABIR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER FARUK ŞİMŞEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Anne baba tutumları, bireyin hayatında yaşamın ilk yıllarından başlayarak sonraki yılla-rında da büyük bir önem taşımaktadır. Yapılan çalışmalar göz önüne alındığında anne baba tutumlarının duygu durum, kaygı üzerindeki etkilerine dair çalışmalar mevcut iken, anne baba tutumlarının temel psikolojik ihtiyaçlar, yaşam pozisyonları ve depresyon üzerindeki etkisini inceleyen bir çalışmanının olmaması sebebi ile bu değişkenler arasındaki ilişkinin incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırmanın örneklemini 276 kadın ve 187 erkek olmak üzere 18-25 yaş arası kişiler oluşmaktadır. Katılımcıların demografik özelliklerini belirlemek üzere demografik bilgi formu, depresyon düzeyi ile ilgili bilgi almak için Beck Depresyon Envanteri, algılanan an-ne baba tutumu ile ilgili bilgi almak için Leuven Algılanan Anne Babalık Ölçeği- Ergen Formu, temel psikolojik ihtiyaçlarının düzeyi ile ilgili bilgi almak için Temel Psikolojik İhtiyaçlar Ölçeği,yaşam pozisyonlarına yönelik bilgi almak için ise Yaşam Pozisyonları Öl-çeği sırasıyla katılımcılara uygulanmıştır. Analiz sonuçları, anne baba tutumlarının depresyon üzerindeki etkisinde temel psikolo-jik ihtiyaçların ve yaşam pozisyonlarının aracılık etkisinin, anne baba tutumlarının yaşam pozisyonları üzerindeki etkisinde temel psikolojik ihtiyaçların aracılık etkisinin ve son ola-rak temel psikolojik ihtiyaçların depresyon üzerindeki etkisinde ise yaşam pozisyonlarının aracılık etkisini ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
Parental attitudes have great significance throughout an individual's life starting from the first years of life. Considering the previous researches, while there are studies on the effects of parental attitudes on the individual's mood and anxiety level, there is no remar-kable study examining the effects of parental attitudes on basic psychological needs, life positions and depression. Therefore, the aim of this study is to investigate the relationship between these variables. The sample of the research consisted of 187 males and 276 females aged between 18-25 years. It was applied; Demographic Information Form to determine the demographic charac-teristics of the partipicants, Beck Depression Inventory to get information about the level of depression of partipicants, Leuven Adolescent Perceived Parenting Scale to get information about percieved parental attitude of participants, Basic Psychological Needs Scale to get information about the level of basic psychological needs of participants and Life Positions Scales to get information about the life positions of participants respectively. The results of the analysis showed that the effects of parental behaviors on depression were mediated by basic psychological needs and life positions.In addition, the results of the analysis revealed the mediating effect of basic psychological needs on the effect of parental attitudes on life positions.Finally, the mediating effect of life positions on the effects of ba-sic psychological needs on depression was indicated in the study.