Moda tasarımında eko-inovasyon ve 3 boyutlu ekolojik giysi koleksiyon önerisi
Eco-innovation in fashion design and proposal for a 3D ecological clothing collection
  1. Tez No: 960463
  2. Yazar: AYSUN MOLLA KESOĞLU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EVRİM DEMİR ÖZTÜRK, DOÇ. DR. ZEHRA DOĞAN SÖZÜER
  4. Tez Türü: Sanatta Yeterlik
  5. Konular: Giyim Endüstrisi, Güzel Sanatlar, Clothing Industry, Fine Arts
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Haliç Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tekstil ve Moda Tasarımı Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 236
Özet
İnsan, içinde bulunduğu çağa ayak uydururken gerek kültürel faktörler gerek teknolojik gelişmeler açısından sürekli bir değişim ve dönüşüm içinde bulunmaktadır. Bu dönüşüm aynı zamanda toplum içinde geçerlidir. İnsanlık tarihi teknolojik dönüşümüne bakıldığında 1780'lerde hayata giren endüstri 1.0'dan (buhar devrimi) 2020'li yıllarda hayata girmeye başlayan endüstri 6.0'a ( toplum zekâsının dijitalize edilmesi) kadar her teknolojik gelişim toplum yapısını etkilemiş veya yeni bir toplum yapısı oluşturmuştur. Toplumu oluşturan kuşaklar, yaklaşık 20-30 yıllık dönemlerle tanımlanmakta ve her biri farklı sosyo-kültürel deneyimlerle şekillenmektedir. Günümüzde, sessiz kuşaktan Alfa nesline kadar uzanan geniş bir kuşak yelpazesinde bireylerin bir arada yaşadığı bir toplum yapısı söz konusudur. Bu bağlamda, geleceğin inşasında önemli roller üstleneceği öngörülen Alfa kuşağı, şu anda ortalama 10 yaş civarındadır. Dijital teknolojilerle iç içe büyüyen bu kuşak, geleceğin mimarları olarak değerlendirilmektedir. Ancak Alfa neslinin gelişim süreci, yalnızca teknolojiyle değil, aynı zamanda birlikte yaşadığı diğer kuşaklardan aldığı kültürel ve deneyimsel mirasla da şekillenmektedir. Bu nedenle, Alfa kuşağında; eğitim, danışmanlık, sosyal etkileşim ve değer kazanımları gibi alanlarda farklı kuşakların etkileri gözlemlenebilecektir. Özellikle geleneksel ve kültürel aktarım süreçleri, bu neslin kimlik ve dünya görüşü üzerinde belirleyici rol oynayacaktır. Bununla birlikte, kuşaklar arası farklılıklardan doğabilecek çatışmaların sayıca ve içerikçe daha yoğun yaşanması da muhtemeldir. Bu nedenle, 2030–2050 yılları arasında 20–40 yaş aralığında olacak Alfa neslinin, sürdürülebilir bir gelecek inşa edebilmesi için, bugünden itibaren sürdürülebilirlik bilinciyle donatılması büyük önem taşımaktadır. Önceki kuşakların oluşturduğu altyapı, bu neslin daha yaşanabilir bir dünya tasarlama sürecinde önemli bir etken oluşturacaktır. Endüstri 6.0'ın öngörülen temel özellikleri, Alfa kuşağının dijital odaklı yapısıyla önemli ölçüde örtüşmektedir. Toplum 6.0 vizyonunun hayata geçirilmesinde, dijital dünyanın içinde doğup büyüyen Alfa nesli kilit bir rol üstlenecektir. Bu bağlamda, Alfa nesline sürdürülebilirlik bilinci kazandırmak, yalnızca çevresel farkındalık açısından değil, aynı zamanda geleceği inşa etme becerileri açısından da kritik öneme sahiptir. Bu farkındalık, sürdürülebilirlik altyapısının solar punk kültürüyle harmanlanması yoluyla desteklenebilir. Böylece Alfa kuşağı, teknolojiyi doğayla uyumlu bir şekilde kullanarak, hem bugünü hem de yarını daha yaşanabilir kılma potansiyeline sahip olacaktır. Bu araştırmanın temel içeriği, gelecekteki ekolojik kültürün yenilikçi yaklaşımlarla nasıl şekillendirilebileceğini incelemektedir. Permakültür felsefesi ile Solar Punk hareketini benimseyen, teknolojiyle iç içe büyüyen ve“dijital yerliler”olarak tanımlanan Alfa neslinin, sürdürülebilir ve yaşanabilir bir gelecek inşa etme potansiyeline sahip olduğu düşünülmektedir. Bu bağlamda, Solar Punk anlayışını Alfa kuşağına benimsetebilmek için gerekli farkındalık ve değerler sisteminin, dijital teknolojiler aracılığıyla kazandırılabileceği öngörülmektedir. Böylece Alfa nesli, hem doğa ile uyumlu yaşam pratiklerini hem de teknolojik yenilikleri harmanlayarak geleceğin ekolojik toplumunu şekillendirebilecektir. Bu doğrultuda Alfaların geleceği“Sürdürülebilir insan yaşamları kurgulayan bütüncül bir tasarım bilimi”olan Permakültür ile şekillendirebilmesi için çalışma kapsamında solar punk hareketi ile eko-inovatif farkındalığı artırmak amaçlanmaktadır. Bu amaca yönelik, Solar Punk vizyonu ile hazırlanmış“Dear Alice”isimli solar punk esintili ekolojik vizyon ile hazırlanmış bir kısa film, ana tema olarak kullanılmış ve gösterge bilimsel olarak analizi sonucunda elde edilen veriler doğrultusunda insan yaşamın önemli bir parçası olan giyinme kültürüne önermeler yapılmıştır. Elde edilen kavramlardan yola çıkarak Canva ve Adobe Illustrator programları kullanılarak oluşturulan kavramsal harita eko-inovasyon çerçevesinde bugünün Alfaları olan geleceğin gençleri ve mimarları olarak öngörülen nesil için giysi formu önerileri yapay zekâ teknolojileri kullanılarak hazırlanmıştır. Daha sonra CLO3D'de tamamlanan 3B giysi modelleme sürecinin ardından sanal ortamda defile sunumu hazırlanmıştır. Çalışmanın ekolojik kumaş temini Haliç Üniversitesi birimlerinden Bilimsel Araştırma Projeleri (HBAP) Komisyonu tarafından 604-II6 numarası ile kabul edilen“Moda Tasarımında Sanal Gerçeklik ile Sanatsal ve Eko-İnovatif Giysi Koleksiyon Önerisi”isimli proje kapsamında desteklenmiştir. Çalışma süresince incelenen ilgili literatür araştırması ve şahsi uygulamalar sonucu elde edilen veriler doğrultusunda öneriler sunulmuştur. Alfaların sözsüz iletişim olarak bilinen giysileri ile bulunduğu nesile sürdürülebilirlik algısını kazandırması ve kendinden sonraki nesiller için farkındalık oluşturarak bir alt kültür etkisi yaratması planlanmaktadır.
Özet (Çeviri)
Human beings are in a constant change and transformation in terms of both cultural factors and technological developments while keeping up with the age in which they live. This transformation is also valid for society. Looking at the technological transformation of human history, every technological development from industry 1.0 (steam revolution), which entered life in the 1780s, to industry 6.0 (digitalisation of social intelligence), which started to enter life in the 2020s, has affected the social structure or created a new social structure. The generations that make up the society are defined by periods of approximately 20-30 years and each is shaped by different socio-cultural experiences. Today, there is a social structure in which individuals from a wide range of generations, from the silent generation to the Alpha generation, live together. In this context, the Alpha generation, which is expected to assume important roles in the construction of the future, is currently around 10 years old on average. This generation, which grows up intertwined with digital technologies, is considered as the architects of the future. However, the development process of the Alpha generation is shaped not only by technology, but also by the cultural and experiential heritage it receives from the other generations it lives with. Therefore, in the Alpha generation; the effects of different generations can be observed in areas such as education, counselling, social interaction and value acquisitions. Especially traditional and cultural transmission processes will play a decisive role on the identity and world view of this generation. However, it is also likely that conflicts that may arise from intergenerational differences will be more intense in number and content. Therefore, in order for the Alpha generation, which will be between the ages of 20-40 between 2030 and 2050, to build a sustainable future, it is of great importance to equip them with sustainability awareness from today. The infrastructure created by previous generations will be an important factor in the process of designing a more livable world for this generation. The predicted basic features of Industry 6.0 overlap significantly with the digitaloriented structure of the Alpha generation. The Alpha generation, born and raised in the digital world, will play a key role in the realisation of the vision of Society 6.0. In this context, raising sustainability awareness in the Alpha generation is critical not only in terms of environmental awareness, but also in terms of their ability to build the future. This awareness can be supported Subscribe to DeepL Pro to edit this Visit by blending sustainability infrastructure with solar punk culture. Thus, the Alpha generation will have the potential to make both today and tomorrow more livable by using technology in harmony with nature. The main content of this research examines how the future ecological culture can be shaped by innovative approaches. It is thought that the Alpha generation, which adopts the permaculture philosophy and the Solar Punk movement, grows intertwined with technology and is defined as“digital natives”, has the potential to build a sustainable and livable future. In this context, it is envisaged that the awareness and value system necessary to adopt the Solar Punk understanding to the Alpha generation can be gained through digital technologies. Thus, the Alpha generation will be able to shape the ecological society of the future by blending both life practices in harmony with nature and technological innovations. In this direction, it is aimed to raise eco-innovative awareness with the solar punk movement within the scope of the study in order for the Alphas to shape the future with Permaculture, which is a“holistic design science that builds sustainable human lives”. For this purpose, a short film prepared with a solar punk inspired ecological vision called“Dear Alice”prepared with a solar punk vision was used as the main theme and propositions were made to the dressing culture, which is an important part of human life, in line with the data obtained as a result of semiotic analysis. Based on the concepts obtained, the conceptual map created using Canva and Adobe Illustrator programmes within the framework of ecoinnovation, clothing form proposals for the generation envisaged as the youth and architects of the future, today's Alphas, were prepared using artificial intelligence technologies. After the 3D garment modelling process completed in CLO3D, a fashion show presentation was prepared in a virtual environment. The ecological fabric supply of the study was supported within the scope of the project titled“Artistic and Eco-Innovative Clothing Collection Proposal with Virtual Reality in Fashion Design”accepted by the Scientific Research Projects (HBAP) Commission from Haliç University units with the number 604-II6. Suggestions are presented in line with the data obtained as a result of the relevant literature research and personal applications examined during the study. It is planned that the Alphas will bring the perception of sustainability to the generation with their clothes known as non-verbal communication and create a subculture effect by creating awareness for the next generations.