Ani kayıp ve beklendik kaybın yas süreci üzerine etkisi
The impact of the sudden loss and expected loss on the grieving process
  1. Tez No: 578261
  2. Yazar: ZEYNEP TURAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. PINAR KURT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Bu araştırma, son üç yıl içerisinde birinci dereceden yakınlarını ölüm nedeniyle kaybetmiş kişilerin, söz konusu kayıpları ani ya da beklendik şekilde algılamalarının yas sürecine etkisini incelemeyi amaçlamıştır. Çalışmanın örneklemi, Kocaeli ilinde yaşayan ve yaşları 18 ile 65 arasında değişen 150 kişiden oluşmaktadır. Yas sürecindeki değişkenleri tespit edebilmek amacı ile“Teksas Düzeltilmiş Yas Ölçeği”,“İki Boyutlu Yas Ölçeği”ve“Temel Yas Unsurları Ölçeği”uygulanmıştır. Sonuçlarda, birinci derece yakınını beklenmedik bir şekilde kaybeden kişiler ile beklendik şekilde kaybeden kişiler kıyaslandığı zaman, yas süreci değişkenlerindeki puan ortalamalarında anlamlı bir farklılık olduğu saptanmıştır. Kişilerin ölüm şeklini ani/beklenmedik ya da beklendik/sıralı algılamalarında cinsiyet, ölüm nedeni ve ölen kişinin yakınlığı ile anlamlı bir ilişki bulunmuştur. Ayrıca kişilerin sosyodemografik özelliklerinden cinsiyet, yaş, medeni durum ve dini tutumlarının; kayıp ile ilgili özelliklerden ise ölüm yaşı ve toprağa verilirken görme durumunun kaybın aniliği ile birlikte yas şiddetini anlamlı bir biçimde açıkladığı belirlenmiştir. Çalışmaların bulguları literatür ışığında tartışılmış; beklendik kayıplarda ölüme hazırlık kavramının önemi vurgulanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study aimed to investigate the effect of sudden or expected perceptions of those who lost their first-degree relatives due to death in the last three years to the mourning process. The sample of the study consisted of 150 people aged between 18 and 65 years living in Kocaeli. In order to determine the variables in the mourning process,“The Texas Revised Inventory of Grief”,“The Two Track Model of Bereavement Questionnaire”and“Core Bereavement Items”were applied. The results showed that there was a significant difference in the mean scores of mourning process variables when those who lost their first-degree relatives suddenly and those who expectedly lost. There was a significant relationship between gender, cause of death and closeness of the deceased in sudden/unexpected or expected/sequential perceptions. In addition, bereaved person's sociodemographic attributes which are gender, age, marital status and religious attitudes; the suddenness of the loss, age of death and the state of vision while giving to the soil significantly explained the severity of mourning. The findings of the studies were discussed in the light of the literature; the importance of preparation for death in the expected losses is emphasized.