Ortaokul Öğrencilerinin 'Enerji' Konusundaki Bilişsel Yapılarının Kelime İlişkilendirme Testi (KİT) yoluyla incelenmesi'
Determination The Cognitive Structures Of Secondary School Students On The Subject Of 'Energy' Through The Word Association Test (WAT)
  1. Tez No: 578271
  2. Yazar: GAMZE UYDURAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET MUTLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Niğde Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Araştırmanın amacı, belirlenen örneklemden yola çıkarak ortaokul öğrencilerinin“Enerji”konusunda bilişsel yapılarını kelime ilişkilendirme testinden elde edilen verilerle tespit etmektir. Betimsel tarama modelinde yürütülen yüksek lisans tez çalışmasının veri toplama aşamasındaki katılımcılarını, 2018–2019 eğitim–öğretim yılında Osmaniye ilinin Toprakkale ilçesindeki 7. sınıflarda öğrenim gören öğrenciler oluşturmuştur. Toprakkale ilçesindeki beş ortaokulda uygulanan kelime ilişkilendirme testine 315 öğrenciyle katılım sağlanmıştır. Araştırmada veri toplama aracı olarak kelime ilişkilendirme testi kullanılmıştır. Katılımcıların“Enerji”konusundaki bilişsel yapıları“Enerji, Kinetik Enerji ve Potansiyel Enerji”anahtar kavramlarına ilişkin verdikleri cevap kelimelerle incelenmiştir. Öğrencilerin anahtar kavram cevap kelime ilişkilendirmesi; enerji anahtar kavramı için potansiyel enerji, kinetik enerji anahtar kavramı için hız, potansiyel enerji anahtar kavramı için yükseklik olarak yer almıştır. Verilerin analizinde öğrencilerin anahtar kavramlara verdikleri cevapların frekans tabloları oluşturulup kesme noktaları belirlenerek kavram ağları çizilmiştir. Anahtar kavramlarla ilgili yazılan cümleler ise bilimsel bilgi içeren cümleler, bilimsel olmayan ve yüzeysel bilgi içeren cümleler, kavram yanılgısı içeren cümleler şeklinde gruplara ayrılmıştır. Çizilen kavram ağları öğrencilerin bilişsel yapılarını, yazılan cümlelerin gruplanması ise sahip oldukları kavram yanılgılarını ortaya çıkarmaktadır. Araştırma sonucunda öğrencilerin bilimsel olmayan ve yüzeysel bilgilerinin çoğunlukta olmasına rağmen kavram yanılgılarının fazla olmadığı tespit edilmiştir. Araştırma ile kelime ilişkilendirme testinin öğrencilerin bilişsel yapılarındaki kavramlar arası bağların ve kavram yanılgılarının tespitinde kullanılabilecek kolay hazırlanabilen ve hızlı uygulanabilen bir ölçme–değerlendirme yöntemi olduğunu görülmektedir.
Özet (Çeviri)
The purpose of the researchment is to determine the cognitive structure of secondary school students on the subject of“energy”based on the determined sample with the data obtained from the word association test. The participants of the data collection phase of my master thesis, which is conducted in the descriptive scanning model, are students in 7th grade in Toprakkale district of Osmaniye in 2018-2019 instruction year. 315 students participated in the word association test in five secondary schools in Toprakkale. In the research, word association test was used as data collection tool. The participants' cognitive structures on 'Energy' were examined with their answers to the key concepts of 'Energy, Kinetic Energy and Potential Energy'. Students' key concept answer word association; potential energy for the key concept of energy; speed for the key concept of kinetic energy, potential energy for the key concept has taken place as the height. In the analysis of the data, frequency tables of the students' responses to key concepts were created and cut-off points were determined and concept networks were drawn. The sentences written about the key concepts were divided into groups containing scientific knowledge, sentences containing non-scientific and superficial information, and sentences containing misconceptions. The conceptual networks drawn out reveal the cognitive structures of the students, and the grouping of the written sentences reveals their misconceptions. The conceptual networks drawn out reveal the cognitive structures of the students, and the grouping of the written sentences reveals their misconceptions. As a result of the research, it was found that although the students' non-scientific and surface knowledge was the majority, misconceptions were not high It is seen that the research and word association test is an easy-to-prepare and quick-application measurement and evaluation method that can be used in the determination of inter-conceptual connections and misconceptions in students' cognitive structures.