MÖ 547-494 yılları arasında İonia'nın siyasi, ekonomik ve kültürel durumu
Ionia between 547-494; political, economic and cultural facts
  1. Tez No: 578279
  2. Yazar: ÖZLEM ŞİMŞEK ÖZER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜL GÜRTEKİN DEMİR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Arkeoloji, Archeology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klasik Arkeoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 431
Özet
Bu tez çalışmasında, İonia'da MÖ 547/546 yılında başlayan Pers egemenliği ile MÖ 594 yılları arasında İonia İhtilali ile sonuçlanan süreç içerisinde İonia kentlerinde siyasi, ekonomik ve kültürel açıdan izlenebilen gelişmeler incelenmiştir. İlk bölüm, Pers dönemi öncesi İonia kimliği ve bölgedeki Lydia hegemonyasının İonia üzerindeki etkilerine ve İonia, Lydia ilişkilerine odaklanmaktadır. İkinci bölümün konusunu Yakın Doğu'da güçlenen Pers İmparatorluğu'nun Lydia Krallığı'na son vermesi ile bölgede başlayan Pers egemenliği altında İonia'da izlenen ilk gelişmeler oluşturmuştur. Üçüncü bölüm beş başlık altında incelenmiştir. İlk başlıkta, Geç Arkaik Dönem içerisinde İonia'nın Pers satraplık yapılanması altındaki konumu, İonia'da tiranlık yönetimleri, demokrasi (isonomia) arayışları, erken Pers yönetim mekanizması ve İonia kentlerinin siyasi durumu tartışılmıştır. İkinci başlıkta MÖ 6. yüzyılın ikinci yarısında İonia'da var olan savunma sistemleri, kutsal alanlar, tapınaklar, konut alanları, nekropolisler ve diğer veriler arkeolojik bulgular ışığında kent bazında ayrıntılı olarak incelenmiştir. Üçüncü başlık altında, İonia ekonomisinin ana unsurlarını oluşturan tarım ve ilişkili endüstriyel etkinlikler, ticaret ve paralı askerlik kurumu Arkaik Dönem içerisindeki gelişimleri ile birlikte irdelenmiş, İonia ekonomisinde meydana gelen değişiklikler nümizmatik veriler ışığında tartışılmış, Pers vergi politikaları ve Pers İmparatorluğu'nun varlığı ile birlikte ticaretin yönünde bir değişiklik olup olmadığı sorgulanmıştır. Dördüncü başlıkta İonia kentlerinde bilimsel düşüncenin ortaya çıkışı ve İonia felsefesi Arkaik Dönem içerisindeki gelişimi ile birlikte incelenmiştir. Beşinci başlık altında İonia seramik ve heykel sanatının genel gelişimi ve bu alanda Pers varlığı ile birlikte gerçekleşmiş olabilecek etkileşimin izleri aranmaya çalışılmıştır. Dördüncü bölümde ise MÖ 499 yılında başlayan ve MÖ 494 yılında sonuçlanan İonia İhtilali süreci ayrıntılı olarak tartışılmış ve ihtilalin nedenleri sorgulanmıştır. Çalışmanın son bölümü ise sonuçtan oluşmaktadır.
Özet (Çeviri)
The present study, entitled“Ionia Between 547-494 B.C., Political, Economic and Cultural Facts”explores the political, economic and cultural progress of Ionia in Late Archaic Period between the Persian Conquest (547/546 B.C.) and the end of the Ionian Revolt (594 B.C.). The work falls into five main chapters. First chapter focuses on Ionia before the Persian reign, questioning a common Ionian identity as well as exploring the interrelations between Lydia, the leading power of the region and Ionia under its shadow. Second chapter surveys the rise of Achaemenid Empire and its first encounters with Ionia. Third chapter includes five parts. The first one discusses how Ionia was positioned under the satrapies in early years of Achaemenid administration and the progress of its own internal regimes; mainly tyrannies and the search for democracy (isonomia). Second part discusses the archaeological evidence from Ionian cities concerning the second half of sixth century B.C and the very early years of fifth century B.C.; fortifications, sanctuaries, temples, houses, necropoleis along with other findings with the help of literary and epigraphic evidence. Third part involves the economy; it explores agricultural production and related industries, trade and mercenary activities along the Archaic Period, examines the numismatic evidence, Persian taxation policy and questions the possible changes concerning the Ionian trade due to the Persian existence. Fourth part is the development of philosophy and scientific thought, a topic that has long been associated with Ionians while fifth part explores the art of Ionians, specifically pottery and sculpture of Archaic Ionia and questions the evidence regarding the traces of possible Achaemenid/Persian influence. Fourth chapter discusses the Ionian Revolt and its consequences. Final chapter is the conclusion of the study.