Dolmabahçe Sarayı Harem-i Hümâyun tefrişinin yorumlayıcı iletişim kavramı ve arşiv belgeleri ışığında değerlendirilmesi
Evaluation of Dolmabahçe Palace Harem section furnishing policies in accordance with historical archives and interpetive communication
- Tez No: 578280
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. NURİ ÖZER ERBAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzecilik, Museology
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Müze Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 208
Özet
Saray müzeler, koleksiyonlarını tarihsel bir doğruluk içinde sergilediği ve yapıyı içinde yaşamış tarihi şahsiyetler ve değerlerine dair yorumlamalara yer verdiği ölçüde özgünlüklerini koruyabilir. Giriş ve sonuç bölümü hariç üç bölümden oluşan bu tezde, Dolmabahçe Sarayı Harem-i Hümâyun Bölümü tefriş uygulamaları“özgünlük”ve“yorumlayıcı iletişim”kavramları bağlamında değerlendirilmiştir. Birinci bölümde“saray”,“müze”ve“ev”,“müze”ilişkisi ve müze türleri arasında saray müzelerin yeri araştırılmış, müzeleştirilme süreçleriyle evrensel özellikler gösteren dünya ve Türkiye'de bulunan belli başlı saraylar örneklendirilerek açıklanmıştır.Aynı bölümde“özgünlük”,“yorumlayıcı iletişim”kavramlarının müzeleştirilmiş tarihi yapılarda tam olarak neye denk geldiği, bu kavramlar arasındaki ilişkinin irdelendiği ve uluslararası platformlarda özgünlük ve yorumlayıcı iletişim ile ilgili çalışmalar yapan komite ve birliklerin yer aldığı bölümdür.İkinci bölüm; Dolmabahçe Sarayı'nın tarihçesi ve 19.yüzyılla beraber sarayın harem yaşantısında görülen değişimlere yer verilmiştir. Bu bölümde tefriş uygulamalarında son derece önemli olan belgeleme ve envanter çalışmaları sarayın cumhuriyetin ilanı ile beraber geçirdiği yönetimsel süreçlerle bağlantılı biçimde irdelenmiştir. Üçüncü bölümde Dolmabahçe Sarayı Harem-i Hümâyun bölümünün tefriş uygulamalarında izlenen yöntemler, kriterler, bulgular ve tefriş uygulamalarını destekleyici yorumlayıcı yöntemler değerlendirilmiştir. TBMM Genel Sekreterliğine bağlı Milli Saraylar tefriş uygulamalarında yazılı bir tefriş, ve yorumlayıcı yöntem planına rastlanmamıştır. Değerlendirme ve sonuç kısmında Osmanlı İmparatorluğu'nun sürekliliği için önemli ancak toplum nezdinde yanlış anlaşılmalara maruz kalan harem teşkilatının Dolmabahçe Sarayı Harem-i Hümâyun bölümü örneğinde yorumlanması, ve yaşayan bir merkez haline getirilmesine dair öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Palace museums can retain their“authenticity”only if their collections are displayed in an historically accurate way, in such a way that they interpret historical figures as well as the values they embody. In this thesis, which is composed of three chapters, excluding the introduction and the conclusion, Dolmabahçe Palace's Harem Section's furnishing policies were examined in accordance with the concepts of“authenticity”and“interpretive communication.”In the first chapter, the relationship between“palace”and“ museum,”“house”and“museum”and the significance of palace museums among the other museum types, were researched. Some of the leading palace museums in the world and in Turkey, which share universal characteristics in their museumification process, were studied. In the same chapter, the concepts of how“authenticity”and“interpreting communication”correspond precisely to specific historical structures, and the relationship between these concepts are examined, as well as the committees and unions engaged in studies on authenticity and interpreting communication on international platforms.The second chapter deals with the history of Dolmabahçe Palace.Also the changes seen in the harem experience of the palace, beginning with the 19th century, were followed, and the documentation and inventory studies which were vital to the furnishing applications were examined in connection with the administrative processes that the palace had with the declaration of the Turkish Republic. In the third chapter, the methods and criterias that were followed in the furnishing applications, as well as the interpretive techniques that support the visitor experience in Dolmabahçe Palace Harem section were evaluated. During this study, a written furnishing and interpretive plan was not found by the National Palaces, which are affiliated with the General Secretariat of the Grand National Assembly of Turkey. In the evaluation and conclusion section, there are suggestions for the interpretation of the Harem organization, which is important to the legacy of the Ottoman Empire, but also susceptible to misunderstanding by the public at large, both in Turkey and abroad. Suggestions on how to make Dolmabahçe Palace Harem section an example of a living history museum are also presented.