Dolmabahçe Sarayı Harem'inde müzik hayatı
Music life in the Harem of Dolmabahçe Palace
- Tez No: 873969
- Danışmanlar: PROF. EROL DERAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Haliç Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Musikisi Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 138
Özet
Osmanlı İmparatorluğu sarayda mûsikîyi korumuş ve yaşatmıştır. Özellikle pâdişah mûsikîye meraklı ise mûsikînin sarayda önemi daha da artmıştır. Enderûn ve Harem belirli bir hiyerarşi ile yönetilmiştir. Bu piramidin en altından en üstüne kadar disiplin, zekâ, dürüstlük ve özel beceriler göz önüne alınmıştır. Müzik ise sarayda zamanla büyümüş ve kurumsallaşmıştır. Harem-i Hümâyun'da müzik eğitimleri, sarayda ve saray dışındaki eğitimlerle desteklenmiş ve müzik eğitimlerine önem verilmiştir. Harem'de Enderûn'un müzik hocaları ve dönemin en iyi bestekâr, sâzende, hânende hocaları da dersler vermişlerdir. Sarayda pâdişahlar ve Harem-i Hümâyun hanedanları da müzik dersleri almıştır. Harem'de, kalfalık seviyesindeki câriyeler müzik eğitimleri ile müzikal bir kimlik oluşturmuş ve icra alanları dışında hocalık seviyesine ulaşmışlardır. Bu kalfalar aynı zamanda eserler de bestelemiştir. Bu çalışmada; Harem'de müzik eğitimi alan kişiler, müzik eğitimi veren hocalar ve o dönemin olası repertuvarı arşiv kaynaklarından derlenip toparlanıp bir kaynak oluşturacak şekilde aktarılmıştır.
Özet (Çeviri)
The Ottoman Empire protected and kept music alive in the palace. Especially if the sultan was interested in music, the importance of music in the palace increased even more. Enderun and Harem were governed by a certain hierarchy. From the bottom to the top of this pyramid, discipline, intelligence, honesty and special skills are taken into account. Music grew and became institutionalized in the palace over time. Music education in Harem-i Hümâyun was supported by education in the palace and outside the palace, and importance was given to music education. Enderûn's music teachers and the best composers, sazen and sazen teachers of the period also gave lessons in the Harem. The sultans and the Imperial Harem dynasties also took music lessons in the palace. In the harem, journeyman-level concubines created a musical identity with their music training and reached the level of teaching outside their fields of performance. These journeymen also composed works. In this study; The people who received music education in the Harem, the teachers who gave music education and the possible repertoire of that period were compiled from archive sources and transferred to create a resource.