Yetişkinlerde bilişsel duygu düzenleme stratejileri ile belirsizliğe tahammülsüzlük ve çocukluk çağı ebeveyn tutumu arasındaki ilişkinin incelenmesi
An examination of the relationship between cognitive emotion regulation strategies with intolerance to uncertainty and childhood parental attitudes in adults
- Tez No: 578285
- Danışmanlar: DOÇ. DR. PINAR KURT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Bu çalışmanın esas amacı yetişkinlerde belirsizliğe tahammülsüzlük ve ebeveyn tutumlarının bilişsel duygu düzenleme stratejilerini ne düzeyde yordadığını incelemektir. Araştırmaya katılan katılımcıların yaşları“25-52”arasındadır. Örneklem grubu 65 kadın (%65) ve 35 erkek (%35) olmak üzere toplam 100 kişiden oluşmaktadır. Çalışma kapsamında; Bilişsel Duygu Düzenleme Stratejileri Ölçeği, Kısaltılmış Algılanan Ebeveyn Tutumu Ölçeği ve Belirsizliğe Tahammülsüzlük Ölçeği kullanılmıştır. Bununla birlikte katılımcılar Bilgilendirilmiş Gönüllü Onam Formu ile Demografik Bilgiler Formunu doldurmuştur. Elde edilen verilere yönelik analizde“Bağımsız Örneklem T-Testi”,“Korelasyon Analizi”ve“Hiyerarşik Regresyon Analizi”kullanılmıştır. Çalışmanın sonuçlarına bakıldığında; Algılanan Ebeveyn Tutumları kadın katılımcılarda erkeklere göre daha yüksek seviyede bulunurken, Algılanan Ebeveyn Tutumları değişkeni alt faktörleri olan reddetme anne ve baba tutumları ile aşırı korumacılık anne ve baba tutumları kadın katılımcılarda daha yüksek seviyelerde tespit edilmiştir. Korelasyon analizlerine bakıldığında, değişkenlere göre farklılık gösterdiği tespit edilmiştir. Regresyon analizi sonuçlarına göre; reddetme anne tutumu, duygusal yakınlık baba tutumu ve ileriye yönelik kaygının düşünceye odaklanma bilişsel duygu düzenleme stratejisini pozitif yönde yordadığı görülmüştür. Belirsizliğe tahammülsüzlük kavramının ve ebeveyn tutumları kavramının bilişsel duygu düzenleme stratejilerini düzenlemede önemli bir faktör olduğu ve tedavi müdahalelerinde bu faktöre yönelik müdahalelerin daha uyumlu bilişsel duygu düzenleme stratejileri geliştirilmesinde önemli katkısı olabileceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this study was to examine the level of intolerance of uncertainty and parental attitudes in adults predicting cognitive emotion regulation strategies. The ages of the participants were between 25-52 years. The sample group consisted of 100 women, 65 women (65%) and 35 men (35%). Cognitive Emotion Regulation Strategies Scale, Abbreviated Perceived Parental Attitude Scale and Uncertainty Intolerance Scale were used in the study. In addition, participants completed the Informed Volunteer Consent Form and Demographic Information Form. For the data obtained, Independent Sample T-Test“,”Correlation Analysis“and”Hierarchical Regression Analysis "were used. When the results of the study are examined; While perceived parental attitudes were higher in female participants than men, rejection maternal and paternal attitudes and overprotection maternal and paternal attitudes were higher in female participants. When looking at correlation analyses, it was determined that they differed according to variables. According to regression analysis results, rejection maternal attitude, emotional closeness paternal attitude and anticipatory anxiety were found to positively predict the cognitive emotion regulation strategy of focusing on thought. The concept of intolerance to uncertainty and the concept of parental attitudes are thought to be an important factor in regulating Cognitive Emotion Regulation Strategies and interventions directed to this factor in treatment interventions may contribute to the development of more adaptive cognitive emotion regulation strategies.