Abdülmecîd bin Şeyh Nasûh Tosyevî'nin Arafâtü'l-Ârifîn adlı Kırk Hadis tercümesi: İnceleme-metin
Abdülmecîd bin Şeyh Nasûh Tosyawî's translation of Forty Hadith, Named 'Arafâtü'l-Ârifîn': Analyzing-text
- Tez No: 578295
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HACI İBRAHİM DEMİRKAZIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Dilbilim, Türk Dili ve Edebiyatı, Linguistics, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 168
Özet
Bu çalışmada kırk hadîs geleneğinin önemli bir örneği olan Arafâtü'l-Ârifîn adlı manzum ve mensur karışık biçimde ele alınan bir eserin metni ortaya koyulmuştur. Eser 16. yüzyılın önemli âlimlerinden biri olan Abdülmecîd b. Şeyh Nasûh Tosyevî tarafından kaleme alınmıştır. Çalışmada söz konusu eserin metni ortaya konularak, eser incelenmiştir. Çalışmamızın giriş bölümünde Arafâtü'l-Ârifîn'in dâhil olduğu kırk hadis geleneğinin ortaya çıkışı ve önemli örnekleri hakkında bilgi verilmiştir. Çalışmamızın birinci bölümünde Abdülmecîd b. Şeyh Nasûh Tosyevî'nin hayatı ve eserleri hakkında bilgi verilmiştir. Çalışmamızın ikinci bölünde Arafâtü'l-Ârifîn adlı eserin teknik yönü ve muhteva özellikleri hakkında bilgiler sunulmuş olup eserde geçen hadisler üzerinde durulmuştur. Çalışmamızın esas bölümü olan üçüncü bölümde ise Arafâtü'l-Ârifîn'in eldeki iki nüshasından hareketle tenkitli metni sunulmuştur. Bu bölümde transkripsiyonlu metnin oluştururulmasında izlenen yol hakkında da bilgi verilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the text of a verse and prose, Arafâtü'l-Ârifîn, which is an important example of the forty hadith tradition, is presented. This work was written by Albülmecid b. Şeyh Nasûh Tosyevî who was one of the 16th century scholar. In the study, the text of the work in question was put forward and the work was examined. In the introduction part of this study, information about the emergence and important examples of the tradition of forty hadiths including Arafâtü'l-Ârifîn is given. In the first part of our study, Information is given about the life and works of Abdülmecîd b. Şeyh Nasûh Tosyevî. In the second part of the study, information about the technical aspects and content features of Arafâtü'l-Ârifîn is presented and the hadiths in the work are discussed. In the third section, which is an essential part of our study Arafâtü'l-Ârifîn 's movement is presented in the context of critical text. This section also provides information about the method which the transcribed text is produced.