E-spor ve geleneksel spor ile uğraşan sporcuların zihinsel dayanıklılık ve bilişsel esneklik durumlarının incelenmesi
Investigation of mental toughness and cognitive flexibility of sports speaking with E-sports and traditional sports
- Tez No: 578294
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖZCAN SAYGIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Antrenörlük Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 122
Özet
Bu çalışmanın amacı geleneksel sporcular ile e-sporcuların zihinsel dayanıklılık ve bilişsel esnekliklerini incelemektir. Çalışmada katılımcıların zihinsel dayanıklılıklarını belirlemek için Sporda Mental Dayanıklılık Ölçeğinden yararlanılmıştır. Sporda Mental Dayanıklılık Ölçeği Sheard ve ark. (2009) geliştirmiş, Türkçe geçerlik-güvenirlik çalışmasını ise Pehlivan (2014) yapmıştır. Katılımcılar bilişsel esnekliklerini incelemek için ise Bilişsel Esneklik Ölçeği kullanılmıştır. Bilişsel Esneklik Ölçeğini Martin ve Rubin (1995) geliştirmiş, Türkçe geçerlik-güvenirlik çalışmasını ise Altunkol (2011) yapmıştır. Çalışmamıza toplam 260 kadın, 345 erkek sporcu katılmıştır. Çalışmadaki 260 kadın sporcunun 119 kişisi geleneksel sporculardan seçilirken 141 kişi e-sporculardan seçilmiştir. 345 erkek sporculardan ise 163 kişi geleneksel sporculardan, 182 kişi e-sporculardan seçilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate the mental stamina and cognitive flexibility of traditional athletes and e-sportsmen. In the study, Sports Mental Toughness Questionnaire (SMTQ) was used to determine the mental resilience of the participants. Sports Mental Toughness Questionnaire (SMTQ) Sheard et al. (2009) developed the Turkish validity and reliability study Pehlivan (2014) has done. Cognitive Flexibility Scale was used to examine the cognitive flexibility of the participants. The Cognitive Flexibility Scale was developed by Martin and Rubin (1995) and the Turkish reliability and validity study was Altunkol (2011). A total of 260 female and 345 male athletes participated in the study. Of the 260 women athletes, 119 were selected from the traditional athletes, while 141 were chosen among the e-sportswomen. Of the 345 male athletes, 163 were selected from the traditional athletes and 182 from the e-sportsmen.