İlköğretim LGS fen bilimleri başarısının yapay sinir ağları ile tahmin edilmesi
The prediction of science success at High School Entrance Exam with artificial neural network
- Tez No: 578315
- Danışmanlar: DOÇ. DR. METİN DEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kütahya Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sınıf Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Bu çalışmada, ilkokul 4. sınıftan itibaren öğrencilerin Fen Bilimleri derslerindeki başarılarının, bir üst sınıf seviyesindeki başarılarıyla da ilişkilendirmek suretiyle liselere giriş sınavındaki Fen Bilimleri başarısını yapay sinir ağları ile ne düzeyde yordadığını araştırmak amaçlanmıştır. Bu amaç doğrultusunda 4., 5., 6., 7. ve 8. sınıf düzeyinde öğrencilerin Fen Bilimleri akademik başarıları ile LGS Fen Bilimleri Alt Testi başarılarının ilişkisini incelemek üzere SPSS programında Pearson Moment Çarpım Korelasyonu analiz sonuçlarına; ne düzeyde yordadığına ise MATLAB programında yapay sinir ağıyla modelleme performanslarına bakılmıştır. Araştırmada kullanılan veri setleri, Bursa ilinin 17 ilçesindeki 24 okuldan 2017-2018 eğitim-öğretim yılında mezun olmuş aynı zamanda 2018 LGS' ye giren 1027 öğrencinin, 4. sınıftan 8. sınıfa kadar olan geçmiş döneme ait not fişleri ve kişisel bilgi içermeyen LGS sonuç belgeleri MEB E-okul sisteminden elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to investigate the level of predicting the success of Science in high school entrance exam (LGS) by using artificial neural networks (YSA) by associating the success of students in Science classes from 4th grade elementary school to the higher-class level. For this purpose, Pearson Moment Product Correlation analysis results were analysed in SPSS program in order to examine the relationship between the academic achievement of Science Grade and LGS Science Sub-Test achievement of 4th, 5th, 6th, 7th and 8th grade students. In MATLAB program, artificial neural network modelling performance was examined to understand the level of predicting. Data sets used in the research were obtained from the Ministry of Education E-school system for 1027 students who graduated from 24 schools in 17 districts of Bursa in the 2017-2018 academic year and also entered 2018 LGS, and their marks from the 4th to 8th grade and LGS result documents that do not contain personal information.