İlköğretim 8. sınıf öğrencilerinin matematik kaygısı ile lgs başarısı ilişkisinin ve matematik kaygısının nedenlerinin incelenmesi
Investigating the relationship between mathematics anxiety and lgs achievement and the causes of mathematics anxiety in 8th grade elementary school students
- Tez No: 879480
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEVLÜDE DOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Matematik Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Matematik kaygısı, matematik başarısını etkileyen duyuşsal faktörler içerisinde önemli bir yere sahiptir. Matematik başarısının arttırılması için matematik kaygısının başarı üzerindeki etkisi belirlenmeli, matematik kaygısının nedenleri derinlemesine incelenmelidir. Bu çalışma ilköğretim 8. sınıf öğrencilerinin matematik kaygıları ile LGS başarıları arasındaki ilişkinin ve matematik kaygılarının nedenlerinin belirlenmesi amacı ile gerçekleştirilmiştir. Çalışmada karma araştırma yöntemi kullanılmıştır. 2022-2023 eğitim öğretim yılında Samsun ili Kavak ilçesinde 8. sınıf kademesinde öğrenim gören 190 öğrenci araştırmanın örneklemini oluşturmaktadır. Araştırmada nicel veriler“Matematik Kaygı-Endişesi Ölçeği”, nitel veriler ise“Yarı Yapılandırılmış Görüşme Formu”ile toplanmıştır. Araştırmanın nicel kısmından elde edilen veriler SPSS 25.00 Programı ile analiz edilmiş, verilerin analizinde; t-testi, Mann-Whitney U, Spearmen korelasyon sıra farkları katsayısı kullanılmıştır. Araştırmanın nitel kısmında ise katılımcılardan toplanan görüşme verileri içerik analizi ile kod ve kategorilere ayrılmıştır. Nicel kısımdan elde edilen bulgular neticesinde; öğrencilerin matematik kaygıları orta düzeyde, LGS matematik başarılarının ise düşük düzeyde olduğu tespit edilmiştir. Ayrıca cinsiyet değişkenine göre yapılan değerlendirmede erkek öğrencilerin matematik kaygı puanlarının daha yüksek, LGS matematik başarılarının ise daha düşük olduğu görülmüştür. Matematik kaygısı ile LGS matematik başarısı arasında negatif anlamlı ilişkili olduğu görülürken, matematik kaygısının LGS matematik başarısını %23 etkilediği sonucuna varılmıştır. Nitel kısım için gerçekleştirilen analiz sonucunda matematik kaygısının nedenleri; çevresel, eğitimsel ve kişisel kaynaklı olmak üzere üç kategoride toplanmıştır. İlk kategori olan çevresel kaynaklı nedenler içinde aile beklentisi, öğretmen anlatımı, deneme sınavları yer almaktadır. İkinci kategori olarak belirlenen eğitim kaynaklı nedenler olarak problemlerin uzun ve zor olması, beceri temelli problemler, matematiğin hayatın her alanında olması belirtilmiştir. Son kategori olarak belirlenen kişisel kaynaklı nedenler olarak korku, stres, heyecan, telaş, sınav kaygısı, gelecek kaygısı, önyargı, eksik öğrenme, yapamayacağı düşüncesi belirtilmiştir. Elde edilen sonuçlar neticesinde matematik kaygısının oluşmaması ve var olan kaygı düzeyini kontrol edebilmek için öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Mathematics anxiety has an important place among the affective factors affecting mathematics achievement. To improve increase mathematics achievement, the effect of mathematics anxiety on success should be determined and the causes of mathematics anxiety should be examined in depth. This study was conducted to determine the relationship between mathematics anxiety and LGS achievement of 8th grade primary school students and to reveal the causes of mathematics anxiety. Mixed research method was used in the study. In the 2022-2023 academic year, 190 students studying at the 8th grade level in Kavak district of Samsun province constitute the sample of the study. In the study, quantitative data were collected with the“Mathematics Anxiety-Worry Scale”and qualitative data were collected with the“Semi-structured Interview Form”. The data obtained from the quantitative part of the study were analysed with SPSS.25.00 software. In the analysis of quantitative data; t-test, Mann-Whitney U, Spearmen correlation rank differences coefficient were used. The interview data collected in the qualitative part of the research were divided into codes and categories by content analysis. As a result of the findings obtained from the quantitative part; it was determined that students' mathematics anxiety was at medium level and their LGS mathematics achievement was at low level. In addition, according to gender, it was observed that male students had higher mathematics anxiety scores and lower LGS mathematics achievement. It was concluded that there was a negative significant relationship between mathematics anxiety and LGS mathematics achievement and that mathematics anxiety affected LGS mathematics achievement by 23%. From the data obtained from the qualitative part, the causes of mathematics anxiety were formed into three categories: environmental, educational and personal. It was concluded that the environmental category includes family expectations, teacher lecturing, mock exams, the educational category includes long and difficult problems, skill-based problems, the fact that mathematics is in all areas of life, and the personal category includes fear, stress, excitement, hurry, exam anxiety, future anxiety, prejudice, incomplete learning, and the thought that they cannot do it. As a result of the results obtained, suggestions were presented to prevent the occurrence of mathematics anxiety and to control the existing level of anxiety.