8. sınıf öğrencilerinin beceri temelli sorular içeren merkezi sınavlardaki matematik başarısının çeşitli değişkenler açısından incelenmesi
Investigation of 8 th grade students' mathematical achievement in central exams including skill-based questions in terms of various variables
- Tez No: 836089
- Danışmanlar: PROF. DR. DEVRİM ÇAKMAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Matematik, Education and Training, Mathematics
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İlköğretim Matematik Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 122
Özet
Bu çalışmada okuduğunu anlama becerisi ve matematik kaygısının 8. sınıf öğrencilerinin beceri temelli sorular içeren merkezi sınavlardan olan Liselere Geçiş Sistemindeki (LGS) matematik başarılarını yordama gücünü belirlemek ve LGS matematik alt testindeki başarının takviye matematik dersi alma değişkenine göre istatistiksel olarak farklılaşma durumunu belirlemek amaçlanmıştır. Bu araştırmada en temelde, yordayıcı korelasyonel araştırma yöntemi kullanılmış araştırma kapsamında ilişkisel tarama modelinden de yararlanılmıştır. Araştırmanın örneklemini tabakalı örnekleme yöntemi ile belirlenen 402, 8. sınıf öğrencisi oluşturmaktadır. Araştırma kapsamında kullanılan veri toplama araçları: Uyar (2015) 'in geliştirdiği iki ayrı ölçek birleştirilerek oluşturulan“Okuduğunu Anlama Ölçeği”; Erol (1989) tarafından geliştirilen“Matematik Kaygısı Ölçeği”ve araştırmacı tarafından geliştirilen“Takviye Matematik Dersi Anketi”dir. Araştırma verilerinin istatistiksel çözümlemesi SPSS 26.0 programında yapılmıştır. Bağımlı değişken olan LGS Matematik Alt Testindeki öğrenci başarısının yordanma düzeyi belirlenirken çoklu regresyon analizi ve basit doğrusal regresyon analizi kullanılmıştır. Gruplar arası farklılaşmanın belirlenmesi amacıyla Kruskal Wallis Testi uygulanmıştır. Kruskal Wallis Testi sonrasında gruplar arasında anlamlı bir farklılık bulunduğundan, farkların hangi gruplar arasında gerçekleştiğini belirlemek üzere post-hoc tamamlayıcı analiz teknikleri kullanılmıştır. Bu çalışmanın sonucuna göre, Okuduğunu Anlama Ölçeği puanları ile LGS matematik neti arasında pozitif yönde yüksek düzeyde bir ilişki bulunmaktadır. Matematik Kaygısı Ölçeği puanları ile LGS matematik neti arasında negatif yönde yüksek düzeyde bir ilişki bulunmaktadır. Okuduğunu Anlama Ölçeği puanları, LGS Matematik Alt Testindeki Başarıyı (neti) %42,7 oranında yordamaktadır. Matematik Kaygısı Ölçeği puanları, LGS Matematik Alt Testindeki öğrenci başarısını %48,8 oranında yordamaktadır. Okuduğunu Anlama Ölçeği puanları ve Matematik Kaygısı Ölçeği puanları birlikte, öğrencilerin LGS Matematik Alt Testindeki netlerini %65,8 oranında yordamaktadır. Özel kurslara giden öğrencilerin LGS Matematik Alt Testi netleri, ders almayan ve DYK'ye katılan öğrencilerden anlamlı düzeyde yüksektir.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to determine the predictive power of reading comprehension skills and mathematics anxiety in the mathematics achievement of 8th grade students in the LGS mathematics subtest, which is one of the central exams containing skill-based questions, and to determine the statistical difference between the success in the LGS mathematics subtest according to the variable of taking supplementary mathematics courses. In this study, the predictive correlational research method was used, and the relational screening model was also used within the scope of the research. The sample of the study consists of 402 8th grade students determined by stratified sampling method. Data collection tools used in the research:“Reading Comprehension Scale”, which was created by combining two separate scales developed by Uyar (2015); The“Mathematics Anxiety Scale”developed by Erol (1989) and the“Reinforcement Mathematics Lesson Questionnaire”developed by the researcher. Statistical analysis of the research data was done in SPSS 26.0 program. Multiple regression analysis and simple linear regression analysis were used to determine the level of prediction of student achievement in LGS Mathematics Subtest, which is the dependent variable. Kruskal Wallis Test was applied to determine the differentiation between groups. Since there was a significant difference between the groups after the Kruskal Wallis Test, post-hoc complementary analysis techniques were used to determine between which groups the differences occurred. According to the results of this study, there is a high level of positive correlation between Reading Comprehension Scale scores and LGS math net. There is a high level of negative correlation between Math Anxiety Scale scores and LGS math net. Reading Comprehension Scale scores predict success (net) in LGS Mathematics Subtest by 42.7%. Mathematics Anxiety Scale scores predict student success in LGS Mathematics Subtest by 48.8%. Reading Comprehension Scale scores and Mathematics Anxiety Scale scores together predict students' net worth in LGS Mathematics Subtest by 65.8%. The LGS Mathematics Sub-Test net scores of the students who went to private teaching institutions were significantly better than the students who did not take courses and participated in the DYK