Doğu Karadeniz ekosisteminde fitoplankton dinamiğindeki mevsimsel değişimler
Seasonal changes on phytoplankton dynamics in eastern black sea ecosystem
- Tez No: 57832
- Danışmanlar: PROF. DR. ERTUĞ DÜZGÜNEŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mühendislik Bilimleri, Su Ürünleri, Engineering Sciences, Aquatic Products
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Balıkçılık Teknolojisi Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 131
Özet
Doğu Karadeniz Ekosistemi, Trabzon sahil şeridinde belirlenen 12 istasyon ve bu istasyonlara ait 3 derinlikten, Ocak 1993-Ağustos 1994 tarihleri arasında yapılan örneklemede sıcaklık, çözünmüş oksijen, tuzluluk, iletkenlik değerleri ile besleyici elementler (N02-N, N03-N, P04-P, SiOj), demir, klorofil-a ve fitoplanktonik organizmaların dağılımı kalitatif ve kantitatif yönden incelenmiştir. Planktonik komünitede Bacillariophyceae ve Dinophyceae ye ait türlerin baskm olduğu tespit edilmiştir. Hücre sayılarının en yüksek olduğu dönemin mayıs ayma rastladığı gözlenmiştir. Bloomu gözlenen türlerin yüzeyde Nitzschia closterium, Rhizosolenia fragilissima, Rhizosolerıia calcar-avis ve Peridinitan trochoideum iken yüzey altı sularda CMorella sp. ve Emiliania huxleyi olduğu tespit edilmiştir. En yüksek klorofil-a değeri yüzey sularında 3.7 ug/I ölçülmüştür. Bununla beraber klorofil-a değerleri ortalama yüzey, 10 metre ve 25 metrede sırasıyla 0.60±0.48D, 0.57 ± 0.63, 0.20 ± 0.094 ug/1 olarak behrlenmiştir. Araştırma süresince yapılan ölçümlerde N02-N, N03-N, P04-P, Si02, demir değerlerinin sırasıyla 0.001-0.007 mg/1, 0.1-1.4 mg/1, 0.01-0.77 mg/1, 0.110-3.760 mg/I ve 0.001-0.070 mg/1 arasında değiştiği tespit edilmiştir. Klorofil-a değerlerinin 10 metre derinlikte demir değerleri ile etkileşim içerisinde olduğu gözlenmiştir. Anahtar Kelimeler : Karadeniz, Fitoplankton, Klorofil-a, Besleyici Elementler. V
Özet (Çeviri)
Temperature, dissolved oxygen, salinity, conductivity, nutrients ( N02-N, NO3-N, P04-P, Si02), iron, chlorophyll-a and, quantitative and qualitative distribution of phytoplanktonic organisms were investigated in the Eastern Black Sea Marine Ecosystem, Trabzon, from January 1993 through to August 1994. Species belonging to Bacillariophyceae and Dinophyceae were observed to be dominant in planktonic community. The highest number of cells were found in May. During the bloom period, Chlorella sp. and Emilicmia huxleyi were observed in the sub-surface water, whilst Nitzschia closterium, Rhizosolenia fragilissima, Rhizosolenia calcar-avis and Peridinium trochoideum were found in surface water. The highest value of chlorophyll-a was measured as 3.7 ug/1. However, mean values of chlorophyll-a were obtained as 0.60±0.48, 0.57 ± 0.63, 0.20 ± 0.094 ug/1 for surface, 10 m and 25 m in depth, respectively. During the study, N02-N, N03-N, P04-P, Si02 and iron values were measured between 0.001-0.007 mg/1, 0.1-1.4 mg/1, 0.01-0.77 mg/1 and 0.110-3.760 mg/1 and 0.001-0.070 mg/1 respectively. It was observed that mere was an interaction between iron and chlorophyll-a at the depth of 10 m. Keywords : Black Sea, Phytoplankton, Chlorophyll-a, Nutrients. VI