İstanbul'da bir sağlıklı hayat merkezinde diyetisyen desteği alan kadınların çocukluk çağı ruhsal travmasının yeme tutumu ve psikolojik iyi oluş üzerindeki etkisinin incelenmesi
Investigation of the effect of childhood mental trauma on eating attitude and psychological well-being of the women who receive dietician support in a healty life centre i̇n Istanbul
  1. Tez No: 578323
  2. Yazar: GÜLSEREN GÜL ANIK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUZAFFER ŞAHİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Psikoloji, Nutrition and Dietetics, Psychology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
Çocukluk çağı travmalarının bireysel, toplumsal ve kişilerarası birçok etkileri olabilmektedir. Çocukluk çağı travmaları ve psikopatolojik hastalıklar arasındaki ilişkinin doğasını anlamak için etiyolojik, epidemiyolojik, tedavi ve klinik görünüme yönelik çalışmalar yapılmaktadır. Yapılan çalışmalarda çocukluk çağı travmalarının bireylerin yeme tutumunu etkilediği, yeme bozukluklarının oluşmasında bir risk etkeni olabileceği görülmüş ve bu alanda daha fazla çalışmaya ihtiyaç duyulmuştur. Bu çalışmanın amacı, diyetisyen desteği alan kadınların çocukluk çağı travmasının yeme tutumu ve psikolojik iyi oluş üzerindeki etkisini belirlemektir. Ayrıca yeme tutumu, çocukluk çağı travması, psikolojik iyi oluş ile demografik değişkenler arasındaki ilişkiyi belirlemektir. Çalışmaya aktif olarak diyetisyen desteği alan 211 kadın katılmıştır. Katılımcıları değerlendirmek üzere“Çocukluk Çağı Travmaları Ölçeği-Kısa Formu (CTQ-28)”,“Yeme Tutumu Testi-Kısa Formu (YTT-26)”,“Psikolojik İyi Oluş Ölçeği-Kısa Formu (PİO-42)”,“Kişisel Bilgi Formu”kullanılmıştır. Elde edilen verilerin analizi için SPSS 22.0 ve AMOS 23 paket programları kullanılmıştır. Çalışma sonucunda; çocukluk çağı travması alt boyutu olan duygusal istismarın, psikolojik iyi oluşu yordadığı ve bu değişkendeki değişimin %14'ünü açıkladığı bulunmuştur. Beden kitle indeksine (BKI) göre ise“obez”bireylerin“normal”ve“zayıf”kilodaki bireylere göre fiziksel ihmal ve duygusal istismar alt boyutlarından daha yüksek puan aldıkları bulunmuştur. Psikolojik iyi oluşun aracılık etkisi Regresyon Analizi ve Yapısal Eşitlik Modeli istatistik yöntemleri ile sınanmıştır. Psikolojik iyi oluşun çocukluk çağı travması ile yeme tutumu arasındaki ilişkide aracı rolünün olduğu hipotezi desteklenmemiştir. Sonuç olarak; çocukluk çağı travmasının psikolojik iyi oluş düzeyine, yeme tutumuna ve Beden Kitle İndeksine (BKI) olan etkisinin anlaşılması için daha geniş örneklemde ve klinik görüşmelerle yapılacak olan çalışmalara ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
Childhood traumas can have many individual, social and interpersonal effects. In order to understand the nature of the relationship between childhood traumas and psychopathological diseases, studies on etiologic, epidemiological, treatment and clinical appearance aspects are being conducted. Studies have shown that childhood traumas affect individuals' eating attitude and may be a risk factor for the occurrence of eating disorders and further studies are needed in this area. The aim of this study is to determine the effect childhood trauma on eating attitudes and psychological well-being of women who receive dietician support. In addition, the relationship between eating attitude, childhood trauma, psychological well-being and demographic variables is determined. 211 women who actively receive dietary support participated in the study. In order to evaluate the participants,“Childhood Trauma Scale-Short Form (CTQ-28)”,“Eating Attitude Test-Short Form (YTT-26)”,“Psychological Well-Being Scale-Short Form (PIO-42)”and Personal Information Form were used. In the results of working; emotional abuse, which is a sub-dimension of childhood trauma, predicted psychological well-being and explained 14% of the change in this variable. According to body mass index (BMI), it was found that“obese individuals scored higher than physical neglect and emotional abuse sub-dimensions compared to”normal“ and ''weak”individuals. On the other hand, in the eating attitude test, the mean score of the non-working women was higher than the working women. The mediating effect of psychological well-being is tested by Regression Analysis and Structural Equality Model statistical methods. The hypothesis that psychological well-being has a mediating role in the relationship between childhood trauma and eating attitude was not supported. As a result; In order to understand the effect of childhood trauma on psychological well-being, eating attitude and Body Mass Index (BMI), studies with larger samples and clinical interviews are needed. ır.