Duygusal zekânın karar verme tarzları üzerindeki etkisinde belirsizlikten kaçınmanın moderatör rolü
The moderator role of avoiding uncertainty in the effect of emotional intelligence on decision making styles
  1. Tez No: 578324
  2. Yazar: HABİBE AKTAY
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYŞE DEMİRHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 131
Özet
Bu çalışmanın temel amacı, duygusal zekânın karar verme tarzları üzerindeki etkisinde belirsizlikten kaçınmanın moderatör rolünü incelemektir. Bu bağlamda ilk olarak duygusal zekânın karar verme tarzları üzerindeki etkisi incelenmiş olup akabinde belirsizlikten kaçınmanın moderatör etkisine bakılmıştır. Bu çalışmanın örneklem grubunu İstanbul'da yer alan bir vakıf üniversitesinde görev yapan 123 akademik personel oluşturmaktadır. Akademisyenlere demografik bilgiler, duygusal zekâ, karar verme tarzları ve belirsizlikten kaçınma ile ilgili sorular anket formu vasıtası ile yönlendirilmiştir. Araştırma verileri SPSS yazılımı kullanılarak analize tabi tutulmuştur. Araştırmada elde edilen veriler frekans analizleri, tanımlayıcı istatistikler, güvenirlik analizi, Kolmogorov-Smirnov testi, Pearson korelasyon analizi, basit regresyon analizi, çoklu regresyon analizi, bağımsız örneklemler t-testi, tek yönlü varyans analizi ve Tukey HSD karşılaştırma testleri aracılığıyla incelenmiştir. Araştırma sonucunda duygusal zekânın karar verme tarzları üzerinde etkisi olduğu sonucuna ulaşılmış, duygusal zekânın karar verme tarzları üzerindeki etkisinde belirsizlikten kaçınmanın moderatör rolüne rastlanmamıştır. Duygusal zekânın karar verme tarzları alt boyutlarından olan sezgisel, bağımlı ve kaçınmacı boyutları üzerinde etkisi olduğu bulgusuna rastlanmıştır. Çalışma sonucunda, duygusal zekâ alt boyutlarından duygusallık boyutunun yaş ve cinsiyete göre; karar verme tarzları alt boyutlarından sezgisel karar verme tarzının cinsiyet, yaş ve eğitime göre farklılaştığı gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this study is to examine the moderator role of avoiding uncertainty in the effect of emotional intelligence on decision making styles. In this context, firstly, the effect of emotional intelligence on decision-making styles was examined and the moderator effect of avoiding uncertainty was investigated. The sample group of this study consists of 123 academic staff working in a foundation university in Istanbul. The questions about the demographic information, emotional intelligence, decision making styles and avoidance of uncertainty were directed to the academicians. Research data were analyzed using SPSS 20.0 software. The data obtained from the study were analyzed by frequency analysis, descriptive statistics, reliability analysis, Kolmogorov-Smirnov test, Pearson correlation analysis, simple regression analysis, multiple regression analysis, independent samples t-test, one-way analysis of variance and Tukey HSD comparison tests. As a result of the study, it was concluded that emotional intelligence has an impact on the decision-making styles, and the moderator role of avoiding uncertainty in the effect of emotional intelligence on decision-making styles was not found. It was found that emotional intelligence has an effect on intuitive, dependent and avoidant dimensions of decision-making styles. At the end of the study, emotional intelligence sub-dimensions of the emotional dimension according to age and gender; it has been observed that intuitive decision-making style varies from gender, age and education.