The impact of using accounting information systems on the relevance of financial information by international accounting standards (IAS): An empirical study on Libyan commercial banks
Muhasebe bilgi sistemlerini kullanmanın uluslararası muhasebe standartlarına göre finansal bilgilerin ilgililiği etkisi (UMS): Libya ticari bankaları üzerine ampirik bir araştırma
  1. Tez No: 578366
  2. Yazar: TAREK ABDELHAFID A. ELSHARIF
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ALİ ALTUĞ BİÇER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Okan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 220
Özet
Muhasebe bilgi sistemleri ve bileşenleri (insanlar, prosedür ve kurallar, veriler, yazılım, Bilgi Teknolojileri altyapısı ve iç kontrol) ekonomik birimlerde karar almadaki en önemli faktörlerden biridir. Bu bileşenler sayesinde faydalı ve hızlı bilgi elde edilmesi işlerin etkin, verimli ve zamanında tamamlanmasına yardımcı olmaktadır. Muhasebe bilgi sistemlerinin kullanımı ve bu sistemlerin her geçen gün daha hızlı gelişmesi bu sistemlerin çıktılarının sürekli ve hızlı bir şekilde değişmesine yol açarak finansal raporlar ile bu raporlarda bulunan finansal bilgilerin hız, objektiflik, detay ve uygunluk bakımından daha verimli ve etkin olmasını sağlamıştır. Bu nedenle bu çalışmanın diğerlerinden ayrılan özelliği, kontrol değişkenlerini (Bankanın yaşı, Çalışan sayısı ve Bankanın sermaye büyüklüğü) de göz önünde bulundurarak muhasebe bilgi sistemleri üzerinde altı bileşen seviyesinde çalışılmış olmasıdır. Bu çalışmanın amacı muhasebe bilgi sistemlerinin bu değişkenler seviyesinde kullanılmasının gerçekliğini netleştirmek ve belirlemek ve Libya ticari bankalarında uluslararası muhasebe standartları tarafından verilen finansal bilgilerin geçerliliği üzerindeki etkisini tespit etmektir. Bu çalışmanın amacına ulaşmak ve uygulamalı kısmını tamamlayabilmek amacıyla analitik ve açıklayıcı yöntem kullanılarak teorik veri elde edilmiştir. Ayrıca, çalışmanın konusuyla ilgili ön verileri toplamak amacıyla bir anket kullanılmıştır. Daha sonra IBM SPSS (versiyon 22) kullanılarak bu anketler Libya ticari bankalarının muhasebe ve bütçe departmanlarında çalışan personelden oluşan bir örnek grubuna (N=416) dağıtılmıştır. Sonuçlara göre finansal bilgilerin geçerliliği üzerinde yalnızca dört muhasebe bilgi sistemi bileşeni (İnsan, Veri, Yazılım ve iç Kontrol) olumlu etki göstermektedir. Bu nedenle bu dört bileşen Libya Ticari Bankalarındaki finansal bilgilerin ilgililiği üzerinde etki gösteren kritik faktörlerdir. Bu bileşenlerdeki artış, finansal bilgilerin ilgililiğide artış anlamına gelmektedir. Bu da kullanıcılara geçmiş, güncel veya gelecekteki olayları değerlendirmelerine veya eski değerlendirmelerini doğrulamalarına ya da düzeltmelerine yardımcı olarak kullanıcıların ticari kararlarını etkileme yeteneğini artıracaktır. Bu çalışmada başta muhasebe bilgi sistemlerine ilgiyi artırmak ve ticari bankalardaki uluslararası muhasebe standartlarının öneminin farkındalığını sağlamak olmak üzere bir dizi öneri sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Accounting information systems with their elements (people, procedures and instructions, data, software, Information Technology infrastructure, and internal control) are an essential factor in decision making in economic units. It is due to what these elements availability of relevant and quick information that helps these units to carry out their work efficiently, effectively and on time. The use of accounting information systems and their fast development day after day has led to a continuous and rapid change in the outputs of these systems, thus contributing to the efficiency and effectiveness of the financial reports and financial information contained therein, in terms of speed, objectivity, detail, and suitability. Hence, what distinguishes this study is that the accounting information systems have studied at the level of its six elements — taking into consideration the controlling variables (Age of the Bank, Number of Employees, and Bank's Capital Size). Thus the objectives of this study are to clarify and determine the reality of the use of accounting information systems at the level of these variables and measure the impact of this use on the relevance of financial information by international accounting standards in Libyan commercial banks. To achieve the objectives of this study and to complete the applied side, the analytical, descriptive method was used to obtain the theoretical data. Also, the questionnaire was used to collect the preliminary data related to the subject of the study and then to be analyzed using the Statistical Package for Social Sciences (IBM SPSS version 22) program, these questionnaires were distributed to a sample (N=416) is composed of financial staff which working in Libyan commercial banks at the department of accounting and budget. The results designate that there just four elements from accounting information systems elements namely (People, Data, Software, and Internal Controls) impact positively on the relevance of financial information. Thus, these four elements are the critical factors in explaining the impact on the relevance of financial information in Libyan Commercial Banks. Therefore, any increase in these elements will increase the relevance of financial information, which means expanding the capability to impact the business decisions of users by assisting them to assess past, present and future events or verifying and correcting their earlier evaluations. Therefore, the study suggested a set of recommendations, the most important of which was to increase attention to accounting information systems and to increase the concentration and awareness of the importance of international accounting standards within commercial banks.