The extent of voluntary disclosure and its relationship with internal corporate governance mechanisms: Evidence from listed banks in Borsa İstanbul (BIST banks)
Gönüllü açıklamanın kapsamı ve iç kurumsal yönetişim mekanizmaları ile ilişkisi: Borsa İstanbul bankacılık sektörü örneği (BİST banka)
- Tez No: 578367
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ALİ ALTUĞ BİÇER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Okan Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 247
Özet
Birçok teori ve kurumsal yönetişim ilkeleri, iyi kurumsal yönetişim sistemlerinin açıklamayı geliştireceğini belirtmektedir. Şirketin performansını göstermek, bilgi asimetrisini azaltmak, hissedarlar ve yönetim arasındaki menfaat farkını açıklamak ve şirket mensuplarını hesap verebilir kılmak için gönüllü açıklama yapılması gerekmektedir. Bu çalışmanın üç ana hedefi bulunmaktadır. İlk olarak, çalışma Borsa İstanbul'da kote edilen bankaların yıllık raporlarında 2013-2017 dönemine ait gönüllü açıklama düzeyini ölçmeyi amaçlamaktadır. İkinci olarak, çalışma döneminde yıllık raporlardaki gönüllü açıklama düzeyinin önemli ölçüde artırılıp artırılmadığını araştırmayı hedeflemektedir. Son olarak, bu çalışma kurumsal yönetişim mekanizmaları ile gönüllü açıklamanın düzeyi arasındaki ilişkiyi incelemektedir. Bu çalışma, beş yıllık bir süre içinde Borsa İstanbul'da listelenen 13 bankanın 65 yıllık raporunda gönüllü açıklamayı ölçmek için 64 maddeyi içeren, işletme tarafından oluşturulmuş, ağırlıklandırılmamış bir açıklama endeksini benimsemiştir. Çalışmada araştırma verilerini analiz etmek için içerik, tanımlayıcı, korelasyon ve çoklu FGLS regresyon analizleri uygulanmıştır. Sonuçlar, Borsa İstanbul'da listelenen bankalarda gönüllü açıklama oranının yüksek olduğunu ve genel olarak % 77 oranında olduğunu göstermiştir. Ayrıca, beş yıllık dönem boyunca gönüllü açıklama düzeyinde önemli bir artış olmuştur. Çoklu regresyon sonuçları, yönetim kurulu bağımsızlığı, yönetim kurulu üye sayısı, denetim komitesi finansal uzmanlığı ve denetim komitesi toplantı sayısı, gönüllü açıklama düzeyindeki değişimi açıklarken, diğer bağımsız değişkenlerin önemsiz olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Many theories and corporate governance guidelines state that good corporate governance systems will develop the disclosure. Voluntary disclosure is needed to indicate the performance of the company, to decrease the information asymmetry, to elucidate the difference of interests between the stockholders and the management, and to make corporate insiders accountable. This study seeks to achieve three main objectives. Firstly, the study aims to measure the level of voluntary disclosure in the annual reports of listed banks in Borsa Istanbul over the period from 2013 to 2017. Secondly, it pursues to investigate if the level of voluntary disclosure in the annual reports has been increased significantly during the study period. Lastly, this study examines the relationship between corporate governance mechanisms and the level of voluntary disclosure. This study adopts a self-constructed un-weighted disclosure index including 64 items to measure the extent of voluntary disclosure in 65 annual reports of 13 listed banks in Borsa Istanbul over a five-year period. The study applied content, descriptive, correlation and multiple FGLS regression analyses to analyze the research data. The results showed that the extent of voluntary disclosure in listed banks in Borsa Istanbul was high, with an overall average of 77%. Also, there was a significant increase in the level of voluntary disclosure over the five-year period. The multiple regression results indicate that board independence, board size, audit committee financial expertise, and audit committee meetings were significant in explaining the variation in the level of voluntary disclosure, whilst other independent variables were insignificant.