Artvin-Atila (Hatilla) Vadisi florası
Flora of the Atila (Hatilla) Valley in Artvin
- Tez No: 57837
- Danışmanlar: PROF.DR. RAHİM ANŞİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 165
Özet
Çalışma alam, bitki coğrafyası yönünden; Holarktik Bölgenin Avrupa-Sibirya flora alanının Colchis (Kolşik) kesim'inde kalmaktadır. Bu çalışma çok sayıda endemik ve relik bitki taksonuna sahip Artvin - Atila Vadisi flora içeriğim tespit etmek amacıyla yapılmıştır. Alanda, 490 adet bitki taksonu saptanmıştır. 14 adet Eğrelti ve 10 adet Açık Tohumlu bitkinin sistematiği Engler ve Davis'e göre yapılmıştır. Diğer 466 adet Kapalı Tohumlu bitkinin sistematiği ise Cronquist metoduna göre yapılmıştır. Artvin - Fıstıklı Köyündeki Pinus pinea L. meşceresi altında çok sayıda otsu ve odunsu Akdeniz kökenli element tespit edilmiştir. Alanda, yayılışı çok sınırlı olan Epigaea gaultherioides (Boiss.& Ball.) Takht. ile geniş bir yayılışa sahip Osmanthus decorus (Boiss & Bal.) Kasaplıgil gibi relik taksonlar da yayılmaktadır. Tespit edilen taksonlardan floristik bölgeleri saptanabilenlerin %72' u Euro- Siberian, %10* u Irano-Turanian, %9 Meditterranean, %9' u Hyrcano-Euxine elementtir. 490 adet taksonun 32 âdeti endemik olup endemizm oram % 7'dir. Çalışma alanında, A-8 karesi Artvin civan için yayılışı yeni olan 37 adet takson tespit edilmiştir.Anahtar Kelimeler : Flora, Avrupa-Sibirya, Öksin, Kolşik ve Artvin.
Özet (Çeviri)
Flora of Artvin - Atfla (Hatılla) Valley The area under review is taken place in the Colchis province of Euro-Siberian floristic area of the Holarctic region. This study has been done to be determined the flora of Artvin- Aula Valley which has quite a rich floristic composition, including some endemic and relict taxa, as well. 490 plant taxa have been determined in this study area, 14 of these which are Ferns and 10 of these taxa which are Gymnosperms, both have been listed systematically according to Engler and Davis's methods, other 466 taxa which are Angiosperm taxa were listed according to Cronquist's method. In the stands of Pinus pinea L. which is taken place in Fıstıklı Village, a lot of taxa, both herbaceous and woody plants are from Mediterranean region. Some relict species such as Epigaea gauliherioides (Boiss.& Ball.) Takht. and Osmanthus decorus (Boiss & Bal.) Kasaphgil are found in the study area. The former has very limited distribution, on the contrary, the latter has wide spreading in the study area. Some taxa known their plant geography region could be ordered as fallow: Flora region Percentage Euro-Siberian % 72 Irano-turanian % 10 Mediterranean % 9 Hyrcano-Euxine % 9 32 plant taxa are endemic and their percentage is about 7 %. 37 new record were determined for A-8 Artvin square included in the study area.Key Words : Flora, Euro-Siberian, Euxine, Colchis and Artvin.