Mardin ili Midyat ilçesinde yaşayan Mahalmilerin folklor ve etnografyası
The folklore and ethnography of Mahalmis who live in Midyat district of Mardin province
  1. Tez No: 578381
  2. Yazar: ZEYNETTİN DEMİR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FATİH ŞAYHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Bilimi (Folklor), Türk Dili ve Edebiyatı, Folklore, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ardahan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türk Halk Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 197
Özet
Tezin konusunu, Mardin ili Midyat ilçesinde yaşayan Mahalmilerin halk bilimi unsurları oluşturmaktadır. Çok zengin bir kültüre sahip olan Mahalmilerin gelenekleri, görenekleri, inanışları, doğum, evlilik, ölüm pratikleri, sözlü kültür ürünleri çalışmanın derleme, araştırma ve inceleme alanlarıdır. Çok zengin bir kültür birikimine sahip olan Mahalmiler, yörede yaşayan Türk, Kürt ve Süryanilerle asırlardır bir arada yaşamaktadır. Bu birlikte yaşam kültürü birbirleriyle olan ilişki ve etkileşimi de daima güçlü tutmuştur. Ancak hızlı gelişen teknolojiyle birlikte bazı folklor unsurlarının unutulmaya yüz tuttuğu veya yeni nesil tarafından yeteri kadar itibar görmediği ve bu durumun da Mahalmilerin kültürel bağlarını zayıflattığı söylenebilir. Mahalmilerin kültürel kodları üzerine şimdiye kadar bilimsel anlamda yeterlilik düzeyinde çalışmaya rastlanılmamıştır. Çalışma, hala varlığını sürdüren, fakat yok olma tehlikesiyle karşı karşıya kalan Midyat'ta yaşayan Mahalmilerin kaybolmak üzere olan geleneklerinin, göreneklerinin, sözlü kültür ürünlerinin derlenip toplanması; yazıya aktarılarak kalıcılığının sağlanması ve var olan kültür öğelerinin sonraki nesillere aktarılması hedeflenmiştir. Ayrıca Mahalmilerin halk kültürü ve sözlü edebiyat ürünlerinin ortaya çıkarılması ve tanıtılması hedeflenmiştir. Çalışmamız esnasında halk kültürü ile ilgili çalışmalarda kullanılan gözlem, yüz yüze görüşme ve kaynak kişilerden yararlanma teknikleri ile yazılı kaynaklardan yararlanma yöntemleri kullanılmıştır. Anahtar Sözcükler Midyat, Mahalmiler, Folklor, Halk Kültürü.
Özet (Çeviri)
The ethnographic components of Mahalmis who live in Midyat district of Mardin province are the subject of the thesis. The customs and traditions, beliefs, birth, marriage, death practices, oral culture outputs of Mahalmis who own a very rich culture are the compilation, research and investigation fields of the study. Mahalmis who have a rich cultural background have been living in the same region together with Turks, Kurds and Syriacs for centuries. This culture of living together has always sustained the relationship and interaction they have with each other. But it can be said that, with rapidly-developing technology some of the folkloric elements have sunk into oblivion or they have not been respected adequately by the new generations and this situation has weaken the cultural bonds of Mahalmis. Up to present, the cultural codes of Mahalmis have not been studied at the level of competence in scientific terms. The study has aimed to compile and collect the endangered customs and traditions, oral culture outputs of Mahalmis, the inhabitants of Midyat, who still exist but are facing extinction; to ensure their permanence by transcribing them and to pass down the existing cultural components to the next generations. Also, uncovering and introducing the folk culture and oral literary works of Mahalmis have been aimed. During our study, the techniques that are used in the folk culture studies such as obsorvation, face-to-face meeting and utilizing reference person have been used. Keywords Midyat, Mahalmis, Folklore, Folk Culture.