Midyat taşı ve coğrafi çevre arasında ilişkiler
Midyat stone and geographical area relations
  1. Tez No: 300494
  2. Yazar: ASİYE GÜNEL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KEMALETTİN ŞAHİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Coğrafya, Geography
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Coğrafya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Bu araştırmanın amacı; Mardin ili sınırları içerisinde yer alan Midyat ilçesinde çıkarılan, Midyat Taşı olarak bilinen yapı ve mimaride kullanılan doğal taşın önemini ortaya koymaktır. Midyat Taşının nasıl çıkarılıp işlendiği, Midyat Taşı'nın ilçe ekonomisine katkısı taşın çıkarılma ve pazarlanmasında yaşanan aksaklıkları belirlemek, Midyat Taşı'nın gerek yurt içinde gerekse yurt dışında tanınması için alınabilecek önlemler üzerinde durularak çeşitli önerilerde bulunulmaktadır.Araştırma sahası ve yakın çevresi 2010 yılı temmuz ayında gezilerek araştırma sahası tanınmış, kartografik malzeme ve verilerin hazırlanması için çeşitli kurum ve kuruluşlara başvurulmuştur. Edinilen bilgilerle çeşitli tablo ve grafikler hazırlanmıştır. İşçi ve işverenlerle çeşitli görüşmeler yapılarak anket tekniği uygulanmış ve sonuçlar değerlendirilmiştir.Midyat taşının mimaride kullanımı yüzyıllar öncesine dayanmaktadır. Ocaklardan çıkarıldığı zaman gözenekliliği ve geçirgenliği fazla olan Midyat Taşı, atmosferik olaylardan etkilenerek sertleşmekte ve dayanıklılığı artmaktadır.Sonuç olarak, Midyat Taşının yörede bol miktarda olmasına rağmen yeterince tanınmadığı ve değerlendirilmediği bu durumun da taş işçilinin giderek önemini yitirmesine neden olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of the Research: The purpose of this research is to present the importance of a natural stone which is mined in Midyat, in Mardin Province, known as Midyat Stone and used in structure and architecture. In this research, various suggesstions are made as to how Midyat Stone is mined and processed, in what ways it contributes to the economy of the area, what kind of issues are encountered in mining and marketing, and how to make the stone known in both national and international areas.Research Area and nearby Environment: The area was explored in June, 2010 and some certain Agencies and Organizations were applied for getting cartogrophic data and information. With the help of all these, various charts and graphics have been formed. Through a questionnaire, some employees and employers have been interviewed and the results have been evaluated.The use of Midyat Stone dates back centuries. Although it is porous and permeable when mined, Midyat stone gets harder and more durable after it is exposed to atmospheric conditions.In conclusion, although Midyat Stone is abundant in the area, as it is not known and used well enough, the stone itself and the stonemasonry have been losing their importance.