Yabani kuşlarda karşılaşılan ekstremite kırıklarının meynard modifiye eksternal fiksatör kullanımıyla sağaltımı ve sonuçlarının klinik değerlendirilmesi
Treatment of extremity fractures in wild birds with using meynard modified external skeletal fixator and clinical evaluation
- Tez No: 578391
- Danışmanlar: PROF. DR. KEMAL ALTUNATMAZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Cerrahi (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Veteriner Cerrahi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Bu çalışmada yabani kuşlarda karşılaşılan kırık olgularının modifiye Meynard eksternal fiksatör ile sağaltımı ve sonuçlarının değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Bu çalışmanın materyalini kırık şikayeti ile İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa, Veteriner Fakültesi, Cerrahi Anabilim Dalı'na getirilen farklı tür, yaş ve cinsiyete sahip toplam 20 yabani kuş oluşturdu. Klinik ve radyolojik incelemeler sonucunda ekstremite kemiklerinde kırık tanısı konulan kuşlar modifiye Meynard eksternal fiksatör ile sağaltıldı. Çalışmada değerlendirilen 20 olguda oluşan lezyon dağılımı; 9 olguda humerus kırığı, 3 olguda ulna kırığı, 7 olguda tibiotarsus kırığı, 1 olguda femur kırığı olarak belirlendi. Eksternal fiksatörler postoperatif 5-9. haftalarda uzaklaştırıldı. Değerlendirilen olguların 12'sinde kemik iyileşmesi görülürken, 6'sında tam fonksiyonel iyileşme görüldü ve doğaya salındı. Kuşlardaki kırıklar için uygulanabilir özellik kazandırılan modifiye Meynard eksternal fiksatörun, yabani kuşlarda kırık sağaltımı için alternatif bir yöntem olabileceği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to evaluate the treatment and outcomes of modified Meynard external fixator on fracture case of wild birds. The material of this study a total of 20 wild birds with different species, ages, and genders presented to Istanbul University- Cerrahpaşa, Faculty of Veterinary Medicine, Department of Surgery. After clinical and radiological examinations, the birds which were diagnosed with fractures extremity bone, were treated with modified Meynard external fixator. Distribution of lesions in 20 cases evaluated in the study was as follows; humerus fracture in 9 cases, ulna fracture in 3 cases, tibiotarsus fracture in 7 cases and femur fracture in 1 case. External fixators were removed postoperatively period between 5-9 weeks. 12 of these cases were observed to have bone healing and 6 had complete functional recovery, and they were released to nature. It was concluded that modified Meynard external fixator which brings in applicability for wild birds can be alternative method for fracture treatment of wild birds.