Uluslararası ticari uyuşmazlıklarda çözüm yolu olarak tahkim
arbitration as a remedy for international commercial disputes
  1. Tez No: 578418
  2. Yazar: KAMRAN GHOLİZADEH
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUHİTTİN ADIGÜZEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
  10. Enstitü: Dış Ticaret Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Türkiye Cumhuriyeti Uluslararası Ticaretle yoğun ilişkisi bulunan Ülkelerden biridir. Uluslararası Ticari Sözleşmeler her nekadar da dikkatli bir sözleşme olursa olsun herhangi bir Uyuşmazlığın ortaya çıkması öngörülmektedir.bu türlü Uyuşmazlıkların ortadan kaldırılması için Uluslararası Tahkim bir çözüm mekanizması olarak ve hemde tarafsızlık, hızlı karar, icra edilebilicek gibi üstünlüklerden dolayı Uyuşmazlık taraflarıca seçilmektedir.tahkimde uyuşmazlık taraflarının tahkimin dezavantajlarına ve ya tarafların memnun kalmamakları gibi durumlarada rast gelmektedir.bu çalışmada Uluslararası Tahkim hakkında genel bilgiler,ad hoc tahkim ve kurumsal tahkim merkezlerinin hakkında bilgiler,Uluslararası Tahkime başvuru yolları,hangi kanunların tahkim süreçinde kullanılması ve bir yabancı tahkim kararının tanınması ve tenfizi gibi konular incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The Republic of Turkey is one of the coutries that have extensive relationship with international trade. International trade contracts are inevitable,no matter how careful any disputes occur. An impartial international arbitration board has been selected,which is a solution mechanism for the elimination of such disputes, which can make a speedy decision by the parties to the dispute. In this study general information about international arbitration,,nformation about ad hoc arbitration and institutional arbitration centers, ways to apply to international arbitration , which laws are used in the arbitration process and recognition and enforcement of a foreign arbitration decision are examined.