Pediatrik popülasyonda 25-hidroksi vitamin d' nin sürekli referans aralıklarının indirekt yöntemle belirlenmesi
Determination of continuous reference intervals with indirect method for 25-hydroxy vitamin D in the pediatric population
- Tez No: 578419
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA BAKİ ÇEKMEN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Medeniyet Üniversitesi
- Enstitü: Göztepe Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyokimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
AMAÇ: Bu çalışmanın amacı çocukların büyüme ve gelişmesinde önemli rol oynayan D vitamininin yaşa, cinsiyete ve mevsimlere özgü sürekli referans aralıklarını indirekt yöntemle belirlemek ve direkt yöntemle belirlenen referans aralıklarla uyumunu tespit etmektir. YÖNTEM: Laboratuvar bilgi sisteminden retrospektif olarak alınan 0-18 yaş arası bireylere ait 25(OH) vitamin D değerleri alındı. Veriler yaşlara, cinsiyete ve mevsimlere göre gruplandırılıp her grubun referans limitleri ayrı ayrı hesaplandı. Referans limitler birleştirilip sürekli referans aralıklar oluşturuldu. Belirlenen bu referans aralıklar, direkt yöntemle belirlenmiş referans aralıklarla karşılaştırıldı. BULGULAR: Kış ve ilkbahar referans aralıkları birbirine yakın, yaz ve sonbahara göre daha düşük bulundu. Kış ile ilkbahar referans değerleri, yaz ile sonbahar referans değerleri birleştirildi. Birleştirilmiş kış referans aralıklarında 9 yaştan itibaren, birleştirilmiş yaz referans aralıklarında 10 yaşından itibaren cinsiyete göre referans aralıklarının ayrıldığı görüldü. Direkt yöntemle yapılan karşılaştırmaya göre bu çalışmada alt referans limitleri biraz daha yüksek bulunsa da klinik olarak bu fark düşük bulundu. SONUÇ: Direkt yöntemlerle oluşturulmuş referans aralıklarla uyumlu indirekt pediatrik referans aralıkları oluşturulmuştur. Aynı zamanda yaşa,cinsiyete ve mevsime özgü sürekli referans aralıkları üretilmiştir. Anahtar Kelimeler : Pediatrik popülasyon, referans aralığı, indirekt, 25-hidroksi vitamin D
Özet (Çeviri)
OBJECTIVE: The aim of this study was to determine the age, gender, season spesific continuous reference intervals of vitamin D, which plays an important role in growth and development of children, by indirect method and to assess the compatibility of determined indirect reference intervals with the reference intervals determined by direct method. METHODS: 25 (OH) vitamin D values were obtained retrospectively from laboratory information system. The data were grouped by age, sex and season and the reference limits of each group were calculated separately. Reference limits were combined and continuous reference intervals were established. These reference intervals were compared to the reference intervals determined by the direct method. RESULTS: Winter and spring reference intervals were similar(close to each other)and lower than summer and autumn. Winter and spring reference values also summer and autumn reference values were combined. It was seen that the combined winter reference and combined summer reference intervals differed by gender after 9 and after 10 years of age respectively. Although the lower reference limits in this study were slightly higher compared to the limits of direct method, this difference was clinically low. CONCLUSION: Indirect pediatric reference intervals consistent with the reference intervals by direct methods were established. Also, age, sex and season-specific continuous reference intervals were produced. Keywords :Pediatric population, reference interval, indirect, 25-Hydroxy vitamin D