İlk Çağ filozoflarında kozmik ilke arayışı
The search for cosmic principle in Ancient philosophers
- Tez No: 578431
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞAHİN FİLİZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Felsefe, Philosophy
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Bu tezde, İlk Çağ Felsefesi içerisinde düşünür ve filozofların kozmik ilke arayışlarına yer verilmiştir. İlke arayışlarında 'bilme' kavramının önemini vurgulamak temel amaçtır. Antikçağ dönemi hemen hemen tüm düşünce faaliyetlerinin öncülüğünde bir sonraki felsefi hareketlerinin de temel yapı taşıdır. Kozmik ilke arayışında filozofların ilk neden arayışı ve bu arayışın düşünsel faaliyetleri hafıza kavramı ile desteklenmiştir. Miletli doğa filozoflarından başlayıp birçok düşünür ve filozofların bilme kavramını ilkeleri ile bağlayıp ortaya koydukları felsefi anlayışlarına yer verilmiştir. Milet Okulu düşünürlerinin Thales, Anaksimandros ve Anaksimenes'in hakikat arayışındaki çabalarının bir sonucu olarak maddenin özü nedir? İnsan evren ilişkisinin ilk adımlarının bu dönemde doğduğu gösterilmiştir. Bunun yanı sıra İyonya Okulu'ndan Pythagoras'ın ilke arayışlarına ahlakilik özelliğini katarak farklı bir anlam yüklediğini açıkladık. Heraklitos 'un bilgi felsefesinde logos'la bilge olunabileceğini, kendini tanıma ve ölçülü olmanın en yüksek değer olduğu görüşlerini açıkladık. Akabinde Elea Okulu düşünürlerinden Ksenofanes, Parmenides ve Zenon'un ilke arayışında nasıl bir toplumsal anlam yüklediğini ve kendilerinden önceki filozofların aksine farklı bir bakış açısı getirdiklerini inceledik. İkinci bölümde sofistlerin ilke arayışlarından öte daha rölativist olduklarını ve doğa filozoflarına kıyasla bilme kavramına daha çok anlam yüklediklerinin inceledik. Aynı zamanda sofistler bilgeliklerini parayla ölçüp gelenek karşısında farklı bir yol izlediklerini aktardık. Sofistlerin, ilk neden arayışından öte başka arayış içerisinde olduğudur. Bununla beraber kendilerinden sonra gelecek ola filozoflarca eleştiriye maruz kalacaklardır. Sonrasında ise Antikçağ döneminin önemli düşünürü Sokrates'in insanın nihai ilkesi erdemli yaşam ve bilmek kavramı üzerine duruldu. Üçüncü bölümde Platon ve Aristoteles'in insanın evren ilişkisinin çevreleyen anımsama ve hatırlama kavramları içerisinde gerçekleştiğini aktardık. İlk Çağ Filozofların kozmik evren arayışlarındaki merak duygusunu saran ve bunları felsefelerine aktardıkları kavramlar ile pekiştirilmiştir. Düşünsel faaliyetleri ve aradıkları ilk neden arayışında düşünür ve filozofların hafıza kavramıyla irdelenmiştir
Özet (Çeviri)
In this thesis, the philosophers' search for cosmic principles is included in the philosophy of the Early Age. The main purpose is to emphasize the importance of the concept of 'knowing ında in search of principles. The antiquity period is the cornerstone of the next philosophical movements under the leadership of almost all thought activities. The philosophers' quest for the first cause and their intellectual activities in the search for cosmic principles were supported by the concept of memory. The philosophers' understanding of the philosophers starting from the Miletian nature and linking the concept of knowing with the principles of philosophers and philosophers are presented. What is the essence of matter as a result of the efforts of Miletus thinkers in the search for truth by Thales, Anaximandros and Anaximenes? It was shown that the first steps of human universe relationship were born in this period. In addition, we explained from the Ionian School that Pythagoras added a different meaning to the quest for principles by adding morality. We explained that Heraclitus can be wise with the logo in the philosophy of knowledge, and that self-knowledge and restraint is the highest value. Subsequently, we examined how the philosophers of the Elea School, Xenophanes, Parmenides and Zenon, put a sense of social meaning in their quest for the principle and brought a different perspective unlike previous philosophers. In the second chapter, we examined that the sophists are more relativist than seeking the principles and they put more meaning to the concept of knowing than the philosophers of nature. At the same time, the sophists measured their wisdom with money and explained that they followed a different path in the face of tradition. It is that the Sophists are searching for something other than the first cause. However, they will be subject to criticism by philosophers who will follow them. Afterwards, Socrates, an important thinker of the Antiquity period, focused on the ultimate principle of human being, the concept of virtuous life and knowing