Türkiye'de günümüz kamusal alanlarda yer alan üç boyutlu formlarda kiç (kitsch): Antalya örneği
Turkey public areas in the present form three-dimensional kitsch: Antalya case
  1. Tez No: 578430
  2. Yazar: TAMAY UYSAL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HÜLYA UYSAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Sanat Tarihi, Fine Arts, Art History
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sanat ve Tasarım Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Sanat neredeyse insanla yaşıttır. Bir çeşit çalışmadır. İnsan doğalı değiştirerek ona üstünlük sağlar. İnsanlığın doğasında olan söz geçirme, sahip olma kavramı; yaşadıkları alanları koruyabilme ya da yaşam alanlarını genişletme kaygısı sebebiyle ortaya çıkan betonlaşma ve binalardan dolayı yer kalmaması kentsel kaos ve düzensizliğin çıkmasına sebep olmuştur. İnsanoğlu içgüdüsel olarak kendisini güvende hissedebileceği yerlerde yaşamayı tercih etmiş ve yaşamını kolaylaştırabilmek için; doğanın ona sunduğu materyalleri yontarak ve şekillendirerek günlük yaşamında kullanabileceği eşyalar üretmiştir. İlk iletişimlerini mağara resimleri yaparak geçmişten günümüze mesaj olarak aktarabilmişlerdir. Yaşam kaynaklarını keşfetmek ve genişletebilmek için mağarasından çıkan insanoğlu, daha güvenli ve kolay bir yaşam için yerleşik hayata başlamıştır. Bununla birlikte kamu, kamusal alan ve kamusal mekân kavramları ortaya çıkmıştır. Bu çalışmada; günümüzde toplumda olduğu kadar Türk heykel sanatında da olan değişimin kamusal alanda kullanımının neden ve nasıl yapıldığı, çalışmada ele alınacak günümüz kamusal alanlarındaki heykel sanatının nasıl kitschleşme sorunu yaşadığının ve üretilen heykellerin üretilme maksatları, toplum üzerindeki etkileri, ekonomik ve sanatsal değeri, geleceğe dair beklentilerin ortaya çıkarılması amaçlanmaktadır. Bu amaçla hazırlanan çalışmada kamusal alan kavramını bir bütün olarak anlatabilmek için birinci bölümde; Kamusal Alan ve Sanat ilişkisi açıklanmaya çalışılmış, ikinci bölümde“KITSCH”kavramı örnek sanatçılarla açıklanmış, üçüncü bölümde Kamusal Alanda Bilinçsiz Kitsch: Antalya örneği fotoğraflarla desteklenerek gösterilmiş ve son olarak dördüncü bölümde Kamusal Alan Uygulamalarında Bilinçli Kitsch fotoğraflarla desteklenerek değerlendirme yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
The concept of having the word, possessing; the lack of space due to concretization and buildings due to the concern of protecting the areas they live in or expanding their living spaces is the cause of urban chaos and disorder. Humankind has instinctively preferred to live in places where they can feel safe and to make their lives easier; they produced articles that could be used in their daily lives by carving and shaping the materials that nature offered them. They were able to communicate their first communication from the past to the present by making cave paintings. In order to explore and expand the living resources, human beings have come out of their caves and have started a settled life for a safer and easier life. However, the concepts of public, public space and public space have emerged. In the light of this distorted architecture and concrete process that continues today. The sculptures that were made in public spaces in line with low cost and limited time and the works of the authorities who wanted to make such sculptures were examined. Art is almost contemporary with people. It is kind of a work. People changes what is nature, provides it a superiority. To the concept of people of having the world, possessing; protecting the area which they live, because of worry about widening their living space caused urban chaos and disorder. Mankind instinctively chose to live in places where he could feel safe and in order to make his life easier, he produced items that he could use in his daily life by sculpting and shaping the materials that nature offered him. They were able to communicate their first communication from the past to the present by making cave paintings. In order to explore and expand the living resources, human beings have come out of their caves and have started a settled life for a safer and easier life. However, the concepts of public, public space and public space have emerged. In this study; how and how the use of change in the public sphere in the public sphere as well as in Turkish society, how the sculpture art in today's public spaces will be discussed and how the sculptures produced are produced, their effects on society, economic and artistic value, and future expectations are revealed. intended. In the first part of this study, in order to explain the concept of public space as a whole, the relationship between Public Space and Art is explained, in the second part of this study explained What Is Kitsch with sample artists, in the third part of the study explained Unconscious Kitsch in Public Space and finally in the fourth part of the study Conscious Kitsch was supported by photographs in public space applications.