İslam ahlak felsefesinde üzüntünün nedenleri ve çözüm yolları
The causes of sorrow and solutions in Islamic moral philosophy
  1. Tez No: 732190
  2. Yazar: KADER OKCU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. KAMİL SARITAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Felsefe, Philosophy
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 128
Özet
İnsanların geçmişten günümüze kadar ki en önemli yaşama sebebi üzüntüden kurtulup mutlu bir hayat yaşama gayesi olmuştur. Mutlu bir hayatın önündeki en bü-yük engel üzüntüdür. Üzüntünün ne olduğu, onu meydana getiren faktörlerin neler olduğu ve geçmişten günümüze insanların yaşam şartları, fikirleri, bulunduğu kültürler zahiren farklı olsa da mahiyet olarak insanın özünün değişip değişmediği, üzüntüye neden olan sebeplerin neler olduğu kronolojik olarak incelenecektir. Burada bizim özellikle vurgulamak istediğimiz zamanla insanların üzüntü ve üzüntüye neden olan hastalıklara bakış açılarının ve yükledikleri anlamların değişip değişmediğini kronolo-jik olarak tespit etmek ve günümüz psikoloji alanından da yararlanarak meseleyi gü-nümüze aktarmaktır. Tezin ilk bölümünde üzüntü ve mutluluk kavramları üzerinde durulmuştur. Kavramların değerlendirilmesinden sonra, ikinci bölümde üzüntüye ne-den olan sebepler incelenmiştir. Tezin son bölümünde ise, üzüntüden kurtulma yolları ele alınmıştır. Bu çerçe-vede özellikle Stoacılardan başlanarak İslam Ahlak filozofları ve günümüz psikoloji alanından modern psikologlardan yararlanarak görüşler kronolojik olarak ele alınacak-tır. Burada üzüntünün tamamen kişiyi ruhsal anlamda depresif hale getirmediği, özel-likle bizim kadim geleneğimizde kişiyi kâmil bir mümin olması yolculuğunda destek-lediğini de göz önünde bulundurarak dünyevi şeylerin kaybında meydana gelen üzün-tü ve bunun neticesinde oluşan ruhsal hastalıklara değinilecektir. Kâmil insan olabil-mek için üzüntüyle nasıl baş edebiliriz, bunun tedavisinin neler olduğunu filozofların görüşleri çerçevesinde ele aldık. Üzüntünün İlk çağ filozoflarında ne anlama geldiği ortaya konularak, zaman içerisinde yolculuğunun nasıl devam ettiğini ifade ettik. Özellikle günümüzde yalnız-laşan, ruhi hastalıklar bakımından sorun yaşayan insanları anlamak ve sadece bu çağın değil aslında geçmişte de insanların aynı hastalıklardan, sebeplerden muzdarip oldu-ğunu ve insan var olmaya devam ettikçe bu hastalıkların da devam edeceğini ifade ettik. Filozoflardan hareketle sorunlarını çözmekte zorlanan günümüz insanı için üzüntünün ve çözüm yollarının ne anlama geldiği ortaya koymaya çalıştık.
Özet (Çeviri)
The most important reason for people to live from past to present has been the aim of getting rid of sadness and living a happy life. The biggest obstacle to a happy life is sadness. It will be chronologically examined what sadness is, what the factors that cause it are, and whether people's living conditions, ideas, and cultures from past to present are apparently different, whether the essence of human being has changed in nature and what are the causes that cause sadness. What we especially want to emphasize here is to determine chronologically whether people's perspectives and the meanings they attribute to the diseases that cause sadness and sadness have changed, and to transfer the issue to the present day by making use of today's psy-chology. In the first part of the thesis, the concepts of sadness and happiness are em-phasized. After the evaluation of the concepts, the reasons causing the sadness were examined in the second part. In the last part of the thesis, ways to get rid of sadness are discussed. In this framework, the views will be discussed chronologically, especially starting from the Stoics, benefiting from Islamic moral philosophers and modern psychologists from the field of psychology today. Considering that sadness does not completely depress the person spiritually, but especially supports the person in the journey of becoming a perfect believer in our ancient tradition, the sadness that occurs at the loss of worldly things and the mental illnesses that occur as a result will be men-tioned. We discussed how we can deal with sadness in order to be a perfect human being, and what the treatment is within the framework of the views of philosophers. By revealing what sadness means in the ancient philosophers, we expressed how its journey continues through time. In particular, we wanted to understand peo-ple who are lonely and have problems in terms of mental illnesses, and we expressed that not only in this age, but also in the past, people suffered from the same diseases and causes, and that these diseases will continue as long as people continue to exist. Based on philosophers, we tried to reveal what sadness and solutions mean for to-day's people who have difficulties in solving their problems.