Performance evaluation of lightweight cryptographicalgorithms for internet of things security
Nesnelerin ınterneti güvenliği için hafif kriptoalgoritmalarının performans değerlendirmesi
  1. Tez No: 578437
  2. Yazar: SELAHATTİN POLAT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NAZİFE BAYKAL, DOÇ. DR. TOLGA YALÇIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Enformatik Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siber Güvenlik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
Mobil ve gömülü sistemlerin günlük hayattaki yaygın kullanımı, Nesnelerin İnterneti gibi yeni kavram ve uygulama alanlarının yanında birçok yeni güvenlik ve gizlilik sorunlarını da beraberinde getirmiştir. Geniş boyuttaki internet alanında, uygun güvenlik çözümlerinin kullanımıyla söz konusu problemlerin birçoğunun üstesinden gelinebilinir. Bununla birlikte, gömülü sistemlerin sınırlı kaynakları ve işlemci gücü, standart güvenlik algoritmalarının bu cihazlara gerçeklenmesini imkânsız olmamakla birlikte uygulanabilir olmaktan çıkarmaktadır. Bu tezde, hafif kripto algoritmalarının uygunluğu ve uyumluluğunu inceleyip, Nesnelerin İnterneti cihazlarındaki performanslarını standart algoritmalarla karşılaştıracağız. Algoritma uygulamamızı, birçok gömülü sistemde yaygın olarak kullanılan ve düşük fiyat ve performans oranı nedeniyle hedef platform olarak tercih edilen Arduino Uno üzerinde gerçekleştireceğiz. Araştırmamızda kripto protokollerinin temel bileşenini oluşturan blok şifreler üzerine odaklanacağız. Internet Protolü Güvenliği (IPsec) suiti ve Datagram Taşıma Katmanı Güvenliği (DTLS) protokolleri bunlar arasında en çok bilinen ve ortak olarak kullanılanlardandır. Çalışmamızla, Nesnelerin İnterneti cihazlarındaki mevcut ve gelecek hafif IPsec ve DTLS ve diğer güvenlik protokollerinin gerçeklemeleri için rehber olacak sonuçlar sağlamayı hedefliyoruz.
Özet (Çeviri)
Widespread deployment of mobile and embedded devices in everyday use has brought up not only new concepts and application areas such as Internet-of-Things (IoT) but also several security and privacy problems. In theory, it is possible to mitigate most of these problems by implementing well-known and standardized security algorithms and techniques on IoT devices. However, in practice, it is rather difficult, if not impossible, to implement standard security algorithms on these devices due to their limited resources and processing power. Instead, algorithms specifically tailored for such devices, which are also known as lightweight algorithms, are favored. In this thesis, we will investigate the suitability and adaptability of the lightweight cryptographic algorithms on IoT devices, and compare their implementations with those of standard algorithms. We will realize our implementations on the Arduino Uno, which is widely used in several embedded applications and preferred as a target development platform for its low price-performance ratio. We will mainly focus on block ciphers and hash functions, which are the fundamental components of many cryptographic protocols. Among these protocols, Internet Protocol Security (IPSec) suite and DTLS are perhaps from the most well-known and commonly used ones. With our study, we plan to provide results that may be guidelines for existing and future lightweight implementations of IPSec, DTLS and other security protocols on IoT devices.