Design and implementation of advanced encryption techniques forsecure data transmission in distributed networks
  1. Tez No: 1011664
  2. Yazar: ASAL AL-SAFFAR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AHMET ÖZDEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Ostim Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Bilimleri ve Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Biyomedikal Mühendisliği Bilim Dalı
Özet
Bilgisayar ağlarının ve dijital iletişimin hızlı büyümesiyle birlikte, güvenli ve verimli veri iletimi modern kuruluşlar için olmazsa olmaz hale gelmiştir. Geleneksel güvenlik mekanizmaları genellikle önemli hesaplama yükü getirerek, özellikle hızlı ve sürekli mesajlaşmaya dayanan iş ortamlarında performans düşüşüne ve gecikmede artışa neden olur. Bu durum, güçlü veri korumasını yüksek iletim hızı ve ölçeklenebilirlik ile dengeleyen güvenli iletişim sistemlerine olan ihtiyacı doğurmaktadır. Bu çalışma, gizliliği, bütünlüğü ve izinsiz giriş tespitini artırmak için hafif kriptografik teknikleri makine öğrenimi tabanlı izleme ile entegre eden güvenli bir iş mesajlaşma sistemi önermektedir. Sistem, yetkisiz erişimi, mesaj manipülasyonunu, tekrar oynatma saldırılarını ve uygunsuz anahtar kullanımını önlerken verimli mesaj iletimini de sağlamak üzere tasarlanmıştır. Birincil amaç, sistem performansını düşürmeden güvenli mesajların hızlı ve güvenilir bir şekilde iletilmesini sağlamaktır. Önerilen mimari, mesaj şifreleme, anahtar yönetimi, ağ iletimi, sistem izleme ve şifre çözme modüllerinden oluşmaktadır. Mesaj güvenliği, Gelişmiş Şifreleme Standardı (AES), Rivest-Shamir-Adleman (RSA), Şifre Blok Zincirleme (CBC) ve kriptografik karma gibi hafif kriptografik yöntemler kullanılarak sağlanmaktadır. Ek olarak, XGBoost, K-En Yakın Komşu (KNN), Karar Ağaçları, Yapay Sinir Ağları, Stokastik Gradyan İniş ve LightGBM dahil olmak üzere makine öğrenimi modelleri, ağ trafiğini analiz etmek ve anormal veya şüpheli faaliyetleri tespit etmek için uygulanmaktadır. Sistem, veri toplama, model eğitimi ve performans değerlendirmesinin yapılandırılmış aşamaları aracılığıyla değerlendirilmektedir. Genel olarak, önerilen yaklaşım, dağıtılmış ağ ortamlarında sistem verimliliğini, yanıt verme hızını ve ölçeklenebilirliğini korurken, işletme iletişimlerinin güvenliğini artırmaktadır.
Özet (Çeviri)
The rapid growth of distributed communication systems and digital networks has significantly increased the volume of sensitive data transmitted across interconnected platforms. Ensuring secure and efficient data transmission has therefore become a critical requirement for modern network infrastructures, particularly in environments with limited computational resources such as Wireless Sensor Networks (WSNs) and distributed enterprise systems. Traditional security mechanisms often provide strong protection but may introduce computational overhead that affects system performance. This study proposes a secure data transmission framework that combines lightweight cryptographic techniques with intelligent network monitoring to enhance communication security and efficiency. The framework utilizes widely adopted encryption algorithms, including Advanced Encryption Standard (AES) and Rivest–Shamir–Adleman (RSA), to ensure the confidentiality, integrity, and authenticity of transmitted messages. In addition, several machine learning models—such as Decision Tree, K-Nearest Neighbors (KNN), Artificial Neural Networks (ANN), Stochastic Gradient Descent (SGD), XGBoost, and LightGBM—are employed to analyze encrypted network traffic and detect potential anomalies or malicious activities. Experimental evaluation using simulated communication datasets demonstrates that integrating machine learning–based monitoring with cryptographic protection improves the overall security and reliability of data transmission while maintaining efficient system performance. The proposed approach provides a practical and scalable solution for secure communication in modern distributed network environments