Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi kararlarının Yargıtay Ceza Daireleri'nin kararlarına etkisi
The impact of the European Court of Human Rights decisions on the case law of the court of Cassation Criminal Chambers
  1. Tez No: 578445
  2. Yazar: FATİH AKYOL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET HANİFİ BAYRAM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
İnsan hakları alanında en önemli uluslararası sözleşmelerden birisi olan Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi (AİHS) ile bu sözleşmedeki temel hak ve özgürlüklere ilişkin olarak Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nin (AİHM) verdiği kararlar iç hukuku uzun yıllardır güçlü bir şekilde etkilemektedir. Bu bağlamda Yargıtay'ın Sözleşme ile olan etkileşimi gerek öğreti gerekse uygulayıcılar açısından büyük önem arz etmektedir. Çalışmada öncelikli olarak insan hakları kavramı ile AİHS ve AİHM üzerinde durulmuştur. Ardından genelde uluslararası sözleşmelerin, özel anlamda ise AİHS'nin Türk hukukuna etkisine değinildikten sonra asıl çalışma konusu irdelenmiştir. Mümkün olduğunca güncel kararlar doğrultusunda Yargıtay Ceza Dairelerinin konuya ilişkin bakış açısı yansıtılmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
As one of the most important international convention in the field of human rights, The European Convention on Human Rights (ECHR) and the decisions of the European Court of Human Rights regarding fundamental rights and freedoms in this convention have strongly influenced internal law for many years. In this sense, the interaction between the Court of Cassation and the Convention has a significant role in doctrine and practitioners. First of all, the concept of human rights, The European Convention on Human Rights and the European Court of Human Rights are emphasized in this study. Then, the main issue of the study is examined after referring to impact of the international conventions, particularly the ECHR, on Turkish law. The point of view of the Court of Cassation's Criminal Chambers regarding the subject is tried to be reflected from the current leading case law as much as possible.