Prenatal dönemde organofosforlu pestisitlere maruz kalan sıçanların hipokampusları üzerine Kurkumin ve Ganoderma lucidum'un etkilerinin araştırılması
The effects of curcuminand Ganoderma lucidum on rat which were exposed to organophosphorus pesticides during pretanal life
  1. Tez No: 578457
  2. Yazar: KÜBRA ERONAT
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DİLEK SAĞIR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Fizyopatoloji, Histoloji ve Embriyoloji, Biology, Physiopathology, Histology and Embryology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sinop Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Disiplinlerarası Çevre Sağlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Klorprifos (KPF), tüm dünyada yaygın olarak kullanılan organofosforlu pestisit grubundandır. KPF'ye maruz kalmanın nörotoksisiteye neden olduğu yapılan pek çok çalışma ile gösterilmiştir. Bu çalışmanın amacı, prenatal dönemde kloprifos maruziyetinin gelişmekte olan sıçan hipokampusu üzerindeki muhtemel etkilerine dikkat çekmek ve bu etkilerin çeşitli antioksidan maddelerle azaltılıp azaltılmayacağını ortaya koymaktır. Her grupta 8-10 haftalık, 200-250 gr ağırlığında Wistar albino türü 3 adet gebe sıçan bulunacak şekilde 21 dişi sıçan; Klorprifos (KPF), Kurkumin (KUR), Ganoderma Lucidum (GNL), Klorprifos+Kurkumin (KPF+KUR), Klorprifos+Ganoderma lucidum (KPF+GNL) SHAM ve Kontrol (KONT) olmak üzere 7 gruba ayrıldı. Gebe dişi sıçanlara, KPF grubuna 5mg/kg klorprifos, KUR verilen tüm gruplara 100 mg/kg kurkumin, GNL verilen tüm gruplara 400mg/kg Ganoderma lucidum gebelikleri boyunca her gün günde bir kez olmak üzere gavaj yoluyla verildi. KUR ve KPF mısır yağı kullanılarak verildiği için SHAM grubundaki sıçanlara aynı hacimde mısır yağı gebelikleri boyunca her gün günde bir kez olmak üzere gavaj yoluyla verildi. Daha sonra, beyin dokularından alınan örnekler histopatolojik, stereolojik ve immunohistokimyasal yöntemlerle değerlendirildi. Sıçan cornu ammonis (CA)'indeki piramidal nöron sayısı optik parçalama yöntemi kullanılarak hesaplandı. Yapılan stereolojik analizler sonucunda KPF grubunun hipokampusunda piramidal nöron sayısının diğer tüm gruplardan önemli derecede azaldığı tespit edildi. Buna karşılık KPF+KUR ve KPF+GNL gruplarında ise nöron sayısının KPF grubuna göre belirgin düzeyde daha fazla olduğu belirlendi. Histopatolojik analizlerde, KPF gruplarında hücre ve çekirdek sınırı net olmayan çok sayıda hücre olduğu görülürken, KPF+KUR ve KPF+GNL gruplarındaki nöronların, kontrol grubundaki nöron yapısına daha yakın bir görünümde oldukları gözlendi. Ayrıca bir ara filament proteini olan glial fibriller asidik proteini (GFAP) tespit etmek için yaptığımız immünohistokimyasal analizlerde, KPF grubundaki sıçanların hipokampuslarındaki tüm alanlarda GFAP ekspresyonunun, kontrol grubuna göre oldukça fazla olduğu, KPF+KUR ve KPF+GNL gruplarında ise KPF grubuna göre daha az olduğu görüldü. Sonuç olarak KPF'nin prenatal dönemde uygulanması beyin hipokampusunda nörotoksisiteye neden olmuş, buna karşılık KUR ve GNL, KPF'nin neden olduğu bu toksisiteyi indirgemiştir.
Özet (Çeviri)
Chlorpyriphos (CPF) is a widely used organophosphorus pesticides all over the world. Multiple studies have proved the neurotoxic effects of CPF. The purpose of this study is to highlight the potential effects of CPF exposure in rat hippocampus, which are in development stage, and whether these effects might be decreased by implementing various antioxidant substances. Seven groups were set off. Each induvidual group consist of 8-10 weeks old, 200-250 gr weighing 3 pregnant female Wistar albino rats. The groups were devided as follows: Chlorpyriphos (CPF), Curcumin (CUR), Ganoderma lucidum (GNL), Chlorpyriphos +Curcumin (CPF+CUR), Chlorpyriphos + Ganoderma lucidum (CPF+GL), SHAM and control. The test subjects were administered with 5mg/kg CPF, 100mg/kg CUR and 400mg/kg GNL by using gavage once daily during pregnancy. Hence, CUR and CPF were given with corn oil together, SHAM group recieved once a day the same amount of corn oil only. Eventually brain tissues were excised for histopathologic, stereologic and immunohistochemical evaluation. Neuron cells in rat's cornu ammonis has been evaluated quantitative by using optic fractionator. Stereologic analysis shows that pyramidal neuron cells in hippocampus in CPF group has decreased significantly compared to other groups. Though, neuron cells in CPF+CUR and CPF+GNL groups has increased compared to CPF group. In histopathologic examination, neuron cells in CPF group didn't have distinct cytoplasmic and nucleer borders, where as the neuron cells in CPF+CUR and CPF+GNL groups appear to be quite similar to those in control group. In immunohistochemical evaluation, the expression rate of glial fibrillary acidic protein (GFAP), a neurofilament protein, was higher in CP group's hippocampus compared to control group, where as in CPF+CUR and CPF+GNL groups expression rate was lower in contrast with CPF group. The results of this study shows that exposure to CPF in prenatal life has neurotoxic effects on hippocampus, on the other hand CUR and GNL reduces CPF related toxicity.