Klorprifosun gelişmekte olan sıçan ovaryumunda oluşturduğu toksisite üzerine kurkuminin koruyucu etkisinin histolojik olarak incelenmesi
Histological investigation of the protective effect of curcumin on the toxicity of chlorpyrifos on the developing rat ovarium
- Tez No: 760380
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DİLEK SAĞIR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Sinop Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Disiplinlerarası Çevre Sağlığı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çevre Sağlığı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Klorprifos (KLP), dünya çapında tarım ve konut haşere kontrolünde yaygın olarak kullanılan geniş spektrumlu bir organofosforlu pestisittir. KLP'ye maruz kalmanın pek çok organ üzerinde oksidatif strese neden olduğu gösterilmiştir. Kurkuminin (KUR) antioksidan, anti-inflamatuar, antineoplastik ve anti-mutajenik gibi güçlü biyolojik aktivitelere sahip olduğunu gösterilmiştir. Bu çalışmanın amacı, prenatal dönemde klorprifos maruziyetinin gelişmekte olan sıçan ovaryumu üzerindeki muhtemel etkilerini ve bu etkilerin kurkumin ile azaltılıp azaltılmayacağını ortaya koymaktır. Bu amaç doğrultusunda 21 dişi sıçan; Klorprifos (KLP), Kurkumin (KUR), Klorprifos+Kurkumin (KLP+KUR), SHAM ve Kontrol (K) olmak üzere 5 gruba ayrıldı (n=3). Gebe dişi sıçanlara, KLP grubuna 5mg/kg klorprifos, KUR verilen tüm gruplara 100 mg/kg kurkumin, gebelikleri boyunca her gün günde bir kez olmak üzere gavaj yoluyla verildi. Deney sonunda sakrifiye edilen sıçanlardan alınan ovaryum dokuları histopatolojik, stereolojik ve biyokimyasal yöntemlerle değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
Chlorpyrifos (CLP) is a broad spectrum organophosphorus pesticide widely used in agricultural and residential pest control worldwide. Exposure to CLP has been shown to cause oxidative stress on many organs. Curcumin (CUR) has been shown to have strong biological activities such as antioxidant, anti-inflammatory, antineoplastic and anti-mutagenic. The aim of this study was to reveal the possible effects of chlorpyrifos exposure in the prenatal period on the developing rat ovary and whether these effects can be reduced by curcumin. For this purpose, 21 female rats; They were divided into 5 groups as Chlorpyrifos (CLP), Curcumin (CUR), Chlorpyrifos+Curcumin (CLP+CUR), SHAM and Control (C) (n=3). Pregnant female rats were given 5mg/kg chlorpyrifos to the CLP group and 100mg/kg curcumin to all groups given CUR by gavage once a day throughout their pregnancy. Ovarian tissues taken from rats sacrificed at the end of the experiment were evaluated by histopathological, stereological and biochemical methods.