Elektrikli otobüslere yönelik yüksek kapasiteli batarya paketinin konfigürasyonu ve izlenmesi
Configuration and monitorization of high capacity battery package intended for electric buses
- Tez No: 578463
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ERKAN ATMACA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Elektrik Elektronik Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Bu tezde, öncelikle elektrikli otobüslerin pazar durumu ve teknoloji eğilimi incelenmektedir. İnceleme sonuçları elektrikli otobüslerin menzil hedeflerini sağlayabilmeleri için yüksek kapasiteli bataryalara gereksinim duyduklarını göstermektedir. Bu noktadan hareketle, yekpare bir batarya paketi yerine aracın farklı noktalarına dağıtılmış bir yapı önerilmektedir. Birbiriyle özdeş, 6 adete kadar paketin araç tavan ve zeminine yerleşimine olanak tanıyacak bir sistem tasarlanmaktadır. Tasarlanan paketler otobüsün ağırlık dağılımı gözetilerek yerleştirilmektedir. Böylece, mekanik yük dağılımı optimize edilerek ağırlık merkezi aşağı çekilmektedir. Bunun sonucunda otobüsün manevra kabiliyeti artırılarak devrilme nedenli kaza riski azaltılmaktadır. Diğer yandan elektriksel güvenlik standartları incelenerek, sistem seviyesinde çözümler önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, primarily, the market situation and technology tendency of electric buses are examined. The examination shows that electric buses require high capacity batteries in order to provide their range targets. From this point of view, instead of a monolithic pack, a structure is proposed which is distributed at different points of the vehicle. A system is designed to allow the installation of up to 6 identical battery packs to the vehicle roof and floor. Designed packs are placed considering the weight distribution of the bus. Thus, the center of gravity is pulled down by optimizing the mechanical load distribution. As a concequence, the maneuverability of the bus is increased and the risk of accidents caused by rollover is reduced. On the other side, electrical safety standards are examined and system level solutions are recommended.